През 2021 г. в България са издадени 9922 книги с тираж над 4,05 млн. и 1778 брошури с тираж близо 934 хил. В сравнение с предходната година броят на издадените книги и брошури се увеличава с 8%, а средният тираж намалява с 25%, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ), разпространени днес.
С уникалния идентификационен код ISBN (Международен стандартен номер на книгата) през миналата година са регистрирани над 87% от всички издания, с което се предоставя възможност за търговско използване в страната и чужбина.
Най-много издания през 2021 г. са в областта на научната литература - 3398 заглавия с тираж 574 хил., следвани от художествената литература за възрастни - 3541 заглавия с тираж над 1,4 млн.
Заглавията, издадени на оригиналния език на написване (вкл. на български език), са почти 77 на сто от всички издадени книги и брошури. Преводните заглавия са 2703 с тираж 1,776 млн., като от тях повече от половината са преведени от английски език (56%).
За разлика от увеличаването на броя на издадените книги и брошури, при вестниците и списанията продължава тенденцията към спад.
През 2021 г. у нас са издавани 201 вестника с годишен тираж близо 120 млн., като спрямо предходната година заглавията намаляват с 4%, а тиражът - с 3%. Най-много вестници са издавани в област София (столица), над 48% от всички издавани в страната.
Издадени са и 440 списания и 54 бюлетина, като на годишна база списанията намаляват с 1%, а бюлетините - с близо 39%. На чужди езици са издавани 62 списания и бюлетини с годишен тираж 200 хил. Най-многобройни са на английски език - 54 заглавия, следвани от изданията на руски и турски език.
Изследването на издателската дейност се провежда годишно и обхваща дейността на държавните и частните издателства и редакции. Данните се предоставят на НСИ от Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ (всички депозирани издания за годината). В броя на книгите и брошурите не се включват изданията с тясно ведомствено предназначение, с временен и рекламен характер и обем по-малък от четири страници.