Днес влиза в сила забрана на Европейския съюз (ЕС) за бои за татуировки и перманентен грим, съдържащи химикали, за които има опасения, че причиняват рак или други рискове за здравето.
Забраната обхваща опасни вещества като някои азобагрила, канцерогенни ароматни амини, полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ), метали и метанол, съобщи БГНЕС.
"Ограничението обхваща канцерогенни, мутагенни и репродуктивно токсични вещества, химикали, забранени в козметиката, кожни сенсибилизатори, дразнители за кожата и очите, метални примеси, ароматни амини и някои пигменти", заяви Европейската комисия.
Седем държави от ЕС вече прилагат забраната на национално ниво. Директивата, приета от всички държави-членки преди година и половина, вече става приложима в целия 27-местен блок, включително и за вноса от страни извън Евросъюза.
Говорителят на Комисията Ерик Мамер, заяви, че съществуват по-безопасни заместители на химикалите, които могат да се използват в повечето пигменти и оцветители.
"Там, където в момента няма заместители, е предвиден гратисен период, за да има време индустрията да намери алтернативни решения", каза той.
Европейската агенция по химикали (ECA) заяви, че мастилата за татуировки и перманентният грим съдържат химически смеси, които могат да бъдат опасни, причинявайки "кожни алергии и други по-сериозни въздействия върху здравето, като генетични мутации и рак". Тя отбеляза, че пигментите на мастилото могат да проникнат в организма от кожата, засягайки органи като лимфните възли и черния дроб, и че лазерната обработка за заличаване на татуировки може да раздроби веществата на по-малки частици, които циркулират в организма.
"Тъй като химикалите, използвани в мастилата за татуировки и перманентния грим, могат да останат в организма за цял живот, съществува и възможност за дългосрочно излагане на потенциално вредни съставки", се казва в доклада.
Двете основни вещества, за които в момента няма налични заместители, са синтетични бета-медни фталоцианинови багрила, често използвани в татуировките: пигментно синьо 15:3 и пигментно зелено 7. Според германските здравни власти и за двете има опасения, че причиняват рак на пикочния мехур, въпреки че данните не са убедителни.
ECA заяви, че е малко вероятно търговците на дребно и потребителите да се сблъскат с повишение на цените в резултат на забраната на ЕС.
преди 2 години добре , че татуировките /все още/ не са задължителни кат инжекциите ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар