„В България е трудно да си спортен фотограф, защото сме свикнали да си вършим работата сами и хората не си дават сметка за твоите разходи и за твоето време“, каза той и добави, че основният проблем на поддържането на такъв бизнес в страната е намирането на клиенти.
„Състоянието на медиите също не е добро и все по-малко медии могат да си позволят месечен абонамент“, коментира фотографът, който снима за специализираното списание за Формула 1 и моторни спортове Club S1 и е собственик на фотографска агенция LAP.
По думите на Асенов още с обвяването на извънредното положение 70% от клиентите му са прекратили абонаментите си към неговата компания.
„Всички спря при нас, което е сериозен удар, но това е едно от перата в България, на което не се обръща никакво внимание“, смята Любомир Асенов.
Освен олимпийските игри фотографът информира, че ще фотографира неофициалното световно първенство по голф в края на септември тази година.
„Ако футболът е царят на спортовете, това не означава, че другите спортисти полагат по-малко усилия и моето желание е да покажа това“, заяви Асенов относно страстта си да снима всички спортове.
Той прогнозира, че бъдещето на спортната фотография в България ще бъде трудно.
„Трябва да уважаваме труда си един на друг и да работим за по-добро представяне на спорта в нашата страна“, съветва още фотографът. Той изтъкна, че трудно се мотивират млади ентусиасти, които да искат да се изявяват в спортната фотография.
Как се покриват изискванията за снимки на Формула 1? Коя е снимката, която утвърди българския спортен фотограф? Как да накараш големите да купуват снимки? Колко е адреналинът на Формула 1 на обектив разстояние? Как се защитава творческият продукт?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.