Коронавирусът внедри страх и социално отчуждаване в Испания, заяви писателят Мануел Вилас* в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Именно темата за коронавируса и как той е променил светa и връзките между хората, ще бъде пресъздадена в новата му книга, която се очаква да излезе през следващата година.
„Очарован съм от София и България, и се радвам, че съм тук по повод честването на 110 години дипломатически отношения между двете страни“, каза още той.
Според него заради сходствата, които имат България и Испания, социално-културното сътрудничество между страните трябва да се увеличава.
„Испанската и българската литература са взаимно непознати. Трябва да се работи за това литературата да е позната в двете държави, необходими са спогодби за преводи“, обясни гостът.
„Страна без култура и писатели е страна без идентичност“, коментира Мануел Вилас във връзка с ограниченията за културния живот, които се налагат заради пандемията.
Той обаче обясни, че в Испания театрите работят при спазване на мерките и социалната дистанция, като се провеждат и панаири за книги, но също при съобразяване с изискванията за безопасност.
По повод ситуацията в Испания около разпространението на вируса и ограничителните мерки Мануел Вилас заяви, че испанците реагират със солидарност и отговорност.
Вилас разказа и за срещите си у нас с ученици, изучаващи испански.
*Мануел Вилас е испански писател - носител е на отличия в няколко жанра, включително поезия, есета, разкази и романи. Последният му роман „Алегрия“ е финалист на „Премио Планета“, докато по-ранната книга „Ордеса“ печели Prix Femina Étranger. Преподава в университета в Айова. Той е в България по повод 110 години от дипломатическите отношения между България и Испания.
Целия разговор вижте във видео на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 4 години то толкова глупости са сюжети на книги , та ковидът ли няма да е ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар