Коледните празници са и любимият сезон на най-малките, най-вече заради купищата играчки, които получават. Откъде обаче идват играчките, които подаряваме на любимите си хора?
Според данните на Евростат Европейският съюз (ЕС) е нетен вносител на играчки от останалия свят. Износът на съюза към страни извън него е пет пъти по-нисък от вноса от извъневропейски страни.
През 2017 г. ЕС е внесъл играчки на стойност почти 7,4 млрд. евро, а е изнесъл само за 1,4 млрд. евро от страни извън съюза. Стойността на играчките, внесени в ЕС, е нараснала с над 41% през последните десет години.
ЕС внася играчки основно от Китай
Китай е най-големият доставчик на играчки в ЕС, формирайки 86% от вноса през 2017 г. Така страната изпреварва сериозно Виетнам (3%), както и Хонконг и Индонезия (по 2%).
Повече от половината от вноса на играчки в ЕС се насочва към Обединеното кралство (26%), Германия (15%) и Холандия (11%).
ЕС изнася основно към Швейцария, Русия и САЩ
Основните дестинации извън ЕС са САЩ, Швейцария (и двете с по 15% от износа) и Русия (14%). Заедно тези страни формират почти половината от стойността на износа. В същото време около половината от изнесените играчки от ЕС идват от Чехия (25%) и Германия (21%).
А България?
От гледна точка на стойността на вноса България се намира на 20-о място в ЕС. Играчките, внесени в страната, са на обща стойност 21,7 млн. евро.
Що се отнася до износа, България си запазва същата позиция, изнасяйки играчки за малко над 5 млн. евро.
преди 5 години основно български и то в ограничени количества . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години А ти, Майна, стоки с какъв произход купуваш, а? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Китайски *** дето са отрова за екосистемата на земята ... баси *** дебилизирани консуматори по света !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар