През 2016 година българските домакинства са харчили средно по 0,6% от разполагаемия си доход за книги, вестници и списания, сочат последните данни на Евростат, публикувани по повод Международния ден на книгата. По този показател страната ни, заедно с Гърция, заема последното място в ЕС.
Средно през 2016 година европейските домакинства са похарчили 90 млрд. евро, или 1,1% от доходите си, за книги и вестници. Това е два пъти повече от парите за почивка, но и два пъти по-малко от похарченото за културни развлечения, показва още статистиката.
Най-много за книги през 2016 година са похарчили домакинствата в Словакия (2,1% от доходите си), Германия (1,6%) и в Полша (1,4%).
Евростат обаче отчита непрекъснат спад на разходите, отделяни за книги и вестници. През 1995 година например средно домакинствата в ЕС са харчили 1,8% от доходите си по това перо.
От статистиката е видно, че гърците отделят малко средства за книги, но за сметка на това са сред европейците, прекарващи най-дълго с книга или вестник в ръка – малко под 10 минути на ден. Най-дълго четат гражданите на Естония (13 минути), Финландия и Полша (по 12 минути) и Унгария (10 минути).
На обратния полюс са французите, които четат едва по 2 минути на ден.
Финландия е страната с най-голям дял на четящите книга, сочат още данните. През 2016 година 16,8% от финландците четат книги. Същото се отнася и до 16,4% от поляците, 15% от естонците и почти 12% от гърците и гражданите на Люксембург. Най-рядко четящата нация е френската – само 2,6% от населението на страната чете книги. Следват Румъния (6,2%) и Австрия (7,2%).
Във всички страни от ЕС жените четат по-често от мъжете, но пък мъжете прекарват повече време с книга в ръка, показват още данните на европейската статистика.
преди 6 години Горното изследване ме навежда на мисълта, че в БГ интернета е навсякъде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар