IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Будапеща - рай за купонджиите, ад за жителите

С десетките евтини ежедневни полети и апартаментите по 30 евро на нощ унгарската столица се превърна в новото любимо място на купонджиите

21:02 | 21.12.17 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Szimpla Kert Facebook Page</em></p>

Снимка: Szimpla Kert Facebook Page

"Нощно време стените ми вибрират от музиката, а на сутринта често трябва да чистя повръщано от колата си". На жителите на Будапеща - новата Мека на купонджийския туризъм, започва да им идва до гуша от вредните последици на това явление, казва Дора Гарай.

С десетките евтини ежедневни полети, халбите бира по 1,5 евро и апартаментите по 30 евро на нощ унгарската столица се превърна в новото любимо място на купонджии от цяла Европа, които и лете, и зиме отиват там за нискобюджетно веселие, разказва Питър Мърфи от Франс прес.

В сърцето на метрополията старият еврейски квартал се е превърнал в невралгичен център на всякакви ексцесии с близо 800 барове, нощни клубове и ресторанти на площ от по-малко от два квадратни километра. Допреди пет години половината не са съществували.

Според 32-годишната Дора Гарай, която се занимава с търговия и винаги е живяла в този квартал с красиви сгради от 19-и век, тази промяна, още по-рязка, отколкото в Барселона или Амстердам, е станала непоносима.

"Не мога да си представя да отглеждам деца в такава среда. Наричат ни досадници, които не обичат веселбата, но ние сме просто нормални хора, които искат да спят нощем", обяснява младата жена, която е председателка на сдружение на недоволни местни жители.

В разположения до голямата синагога бивш буржоазен квартал все още живеят не по-малко от 15 000 души. 18 процента от тях обаче обмислят да напуснат заради вредните въздействия, сочи проучване на университета "Корвин" в Будапеща.

С 3,5 милиона души миналата година броят на туристите в Будапеща на практика се е удвоил за осем години. А типът посетители, които преди бяха привличани предимно от ретро чара на бившия "Париж на Централна Европа", много се е променил.

Според ръководителката на изследването на университета "Корвин" Мелани Кей Смит "евтиният алкохол" и "купонът" днес са основните причини за пътуване до Будапеща.

"Невероятно е колко много получаваме тук срещу толкова малко пари", потвърждава за АФП група подпийнали датчани.

Нощният живот на квартала, в който едно време е имало само няколко бара в полуразрушени сгради, сега е придобил "индустриални" измерения, като някои заведения могат да приемат до 2000 души.

Посред нощ викач с мегафон насочва група туристи към заведение. "Готови ли сте да се размажете?" крещи той, след което обяснява на АФП, че недоволните местни жители "могат да се преместят".

Дора Гарай и сдружението ѝ, което наброява не по-малко от 1000 души, не са на това мнение.

"От една страна, много хора обитават социални жилища и не им е лесно да си тръгнат. От друга страна, защо да се местим само защото някакви хора идват тук за по няколко дни и правят каквото си искат?", възмущава се тя.

Все повече са апартаментите, които се наемат чрез интернет, и това се отразява отрицателно на местните жители. 

"Оная нощ някакъв пиян англичанин, който си търсеше апартамента, звъня на всички врати", разказва изгубил търпение местен жител.

Дора Гарай и сдружението ѝ организират все повече демонстрации, за да се чуе гласът им. Те смятат, че общината трябва да създаде купонджийска зона далеч от жилищните квартали и да въведе работно време на баровете до полунощ, а не до 06.00 ч. сутринта, както е сега.

Такава мярка обаче ще доведе до сериозни пропуснати ползи, смята Абел Жендовиц, собственик на бара "Симпла Керт", създаден през 2001 г. в изоставена жилищна сграда, откъдето тръгва бохемската, а после и купонджийската репутация на квартала.

"Положението по улиците наистина е станало непоносимо, но може да се реши с глоби за неприлично поведение, с повече полиция, боклукчийски коли и обществени тоалетни", смята той.

Той уверява, че баровете вече плащат за патрули от посредници, които да укротяват шумните клиенти.

Кварталното кметство пък спомена възможността за местен референдум за край на работното време на заведенията в полунощ.

Мелани Кей Смит обаче се съмнява, че ще се приеме такава мярка, имайки предвид "това преплитане на политиката и бизнеса". Още повече, че все повече изоставени жилища в квартала се купуват от инвеститори, които ги превръщат в квартири за купонджии. 

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
vzhekoff
преди 6 години
Потвърждавам - лятото бяхме точно в еврейския квартал като обикновени туристи с цел културен туризъм. Беше пълно с пияни англичани ала Слънчев бряг, очевидно дошли в Буда Пеща не да разгледат музеите и да послушат чардаш, а да се накъркат като ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още