Очевидно вече има кандидати за изпадналата в криза продуцентска компания The Weinstein Company. Харви Уейнстейн е заявил пред Борда на The Weinstein Company, че Лен Блаватник, милиардерът, който стои зад Access Industries, и магнатът в сферата на бизнеса със супермаркети Рон Бъркъл са показали интерес към наддаването за филмовото студио, пише Financial Times.
Уейнстейн е коментирал въпроса пред директорите на TWC в рамките на среща, провела се този вторник, когато той официално се е оттеглил от борда. Той беше уволнен като главен изпълнителен директор миналата седмица след обвинения за сексуално насилие над редица жени през последните няколко десетилетия. Звезди като Анджелина Джоли и Гуинет Полтроу са сред онези, които го обвиниха.
Уейнстейн пък влезе в клиника в Аризона, за да се бори със сексуалната си зависимост.
Бордът на TWC разкри през тази седмица, че води преговори с Colony Capital, инвестиционна фирма, основана от Том Барак, за продажбата на компанията. Colony е дала средства на TWC, която понесе голям удар заради вълната от спрени проекти след скандала с Уейнстейн.
Не е ясно дали Colony ще бде изместена от друг купувач.
"Имаме няколко проекта в портфолиото на The Weinstein Company и следим ситуацията отблизо“, коментира говорителят на Yucaipa Companies на Бъркъл. Access Industries на Блаватник е отказала да коментира въпроса.
Бордът на TWC продължава да преговаря с Colony. Барак има опит във филмовия бизнес, с придобиването на Miramax, компания, основана от Харви и Боб Уейнстейн – братът и съдружник на Уейнстейн. Miramax беше продадена от Walt Disney през 2005 г. за 660 млн. долара. По-късно Барак я продаде на катарската медийна група BeIN Media.
Уейнстейн е научил първо за преговорите с Colony, когато негов приятел му е казал, че е видял информация в медиите по този въпрос, твърди източник, запознат със случая.
Същевременно Блаватник и Бъркъл са близки до Уейнстейн. Блаватник последно даде на TWC заем от 45 млн. долара, който се планира да бъде похарчен за телевизионни продукции.
В зората на скандала The Weinstein Company се бореше да оцелее, което доведе до вълна от директорски оставки и полицейски разследвания в Ню Йорк и Великобритания.
Amazon и Apple отказаха поръчките си за телевизионни сериали от студиото, а част от големите таланти са заявили пред агентите, че не искат да имат нищо общо с компанията.