Големият бариерен риф вече не е в списъка със застрашените обекти, част от Световното културно наследство на Unesco. Решението за това е взето по време на заседанието на институцията в Краков, съобщава Ройтерс.
Опасенията за състоянието на рифа обаче все още остават - заради качеството на водите и относно закона за чистотата на почвата в австралийския щат Куинсланд, допълва ABC.
Решението на Unesco позволява на консервативното правителство в Австралия да избегне политически търкания и потенциалните щети за печелившата туристическа индустрия. От австралийското Министерство на енергетиката са категорични, че ще вземат всички мерки за защита на природното чудо.
В края на 2016 г. учени алармираха, че най-големият коралов риф в света загива заради течението Ел Ниньо и промените в климата през последните 20 години.
Австралия често е критикувана, че не прави достатъчно за борба срещу климатичните промени, допълва още Ройтерс.
Въглищата са второто основно перо в износа от Зеления континент. Правителството планира да подкрепи с още 4 млрд. долара минната индустрия в страната. Така кораби, пренасящи милиарди тонове въглища, преминават целогодишно над водите на Големия бариерен риф.
В Австралия са доволни от решението на Unesco, пише ABC. Според властите в страната то е доказателство, че плановете им за защита на рифа до 2050 г. се признават като работещи.
преди 7 години Правилата и законите са за баламите . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Значи Австралия ще си копае въглища на воля, пък ние ще си затваряме въглищните централи, защото били мръсни. Как човек да не харесва капитализма и демокрацията? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Като глобалното затопляне ...същия булшит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар