Милиардерите са най-богатите сред богатите и много млади предприемачи днес се надяват един ден да достигнат именно такова огромно състояние. Преди да се присъединят към тази група обаче първият въпрос, който може би е добре да си зададат, е как милиардерите са получили богатството си, коментира HowMuch.net.
С днешната графика изданието показва именно разпределението на милиардерите по страни и начин на получаване на богатството. Всяка страна в света е разделена на различни цветни ивици според различните типове милиардери. Размерът на страната е в съответствие с броя милиардери там – колкото повече са те, толкова по-голям е размерът й.
Има пет категории според начина на натрупване на богатството, които отговарят на различни цветове: наследници (червен), основатели на компании (зелен), собственици или изпълнителни директори на компании (син), връзки с политиката или ресурсите (оранжев) и финансов сектор (жълт). Данните са събрани от доклад, изготвен от Peterson Institute for International Economics.
Първото и най-важно заключение е, че в най-голямата икономика в света – САЩ, се намират близо 30% от всички милиардери, което е повече от всяка друга страна. Разпределението на милиардерите в САЩ е почти поравно, с изключение на тези, които са натрупали богатството си чрез политически връзки. Само 3,8% от американските милиардери са спечилили парите си чрез компании, свързани с политиката или ресурсите, което вероятно е вследствие на историческия пасивен подход на американското правителство към бизнеса.
В Китай – втората най-голяма икономика в света, има много малко милиардери, наследили парите си. Преди икономическия успех на Китай през последните няколко десетилетия, страната бе изключително бедна. Но бързият ръст на икономиката ѝ вследствие на производствения бум е създал над 200 милиардери. Около 40% от тях са основатели на компании, а една четвърт са собственици или директори на дружества.
Противоположната тенденция може да се открие в Южна Корея. Повечето милиардери там, или 74,1%, са наследили парите си. В Япония по-голямата част от милиардерите пък са основали компании – 63%.
Тенденцията в Южна Корея може до известна степен да бъде открита и в Европа. С изключение на Обединеното кралство много от милиардерите в големите европейски икономики са наследили богатството си. Дания е с най-висок процент – 83,3%, Германия е на второ място с 64,7%, а Швеция на трето с 63,3%.
Още подобни графики можете да разгледате тук