Повече от 1200 години след създаването си и над 130 години, след като пристига в Европа, едно от най-старите копия на Корана вече е изцяло дигитализирано и достъпно онлайн, съобщава Quartz.
Ръкописът от 8-ми век сега може да бъде намерен в уебсайта на Британската библиотека. Сложен сред други диитализирани ръкописи в библиотеката, той се състои от 121 листа, съдържащи над две трети от пълния текст.
Едно от най-старите копия на Корана е и една от най-големите познати части на свещената книга, написани с шрифт, наречен мааил. На арабски думата означава „наклонен“, което е свързано с по-полегатия стил на шрифта.
Ръкописът е закупен от Британския музей през 1879 г. от Гревил Джон Честър, ръкоположен свещеник, който прави множество пътувания до Египет и Близкия изток. Вероятно свещеникът е придобил екземпляра в Египет.
Най-ранните ръкописи на Корана са създадени в средата и края на 7-ми век. Нито едно от древните копия от този период не е оцеляло непокътнато за момента и от тях съществуват само части.
В ранните Корани няма знаци за гласните (огласовки), а този ранен тип шрифт е известен и с липсата си на диакритични знаци (обикновено точки под или над буквата), чрез които се различават буквите с еднаква форма.
Важността на това копие на Корана не би могла да се подцени. То, както и други налични части, осигуряват единственото налично доказателство за ранното развитие на писменото представяне на свещения текст и помага да се разбере кога са били създадени най-ранните ръкописи на Корана.
преди 8 години Е и кво...да побързаме да се възползваме ли...бе въобще за какво ги пишете тия статии ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Публикуването на такава новина, в такъв сайт показва някои неща.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар