IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Не е лесно да останеш милиардер. Ето защо

Едва 44% от милиардерите в света през 1995 г. са запазили този статус близо 20 години по-късно

22:38 | 21.12.15 г.
<p>
	<em>Снимка: freeimages.com</em></p>

Снимка: freeimages.com

В телевизионния сериал „Силициевата долина” милиардерът Ръс Ханеман получава нервен срив, след като научава, че 10-цифреното му състояние се е стопило до „едва” 986 млн. долара, с което изпада от клуба на милиардерите.

Трагедията му е успешно иронизирана в комедията. Оказва че обаче, че в истинския живот нерядко се случва да изпаднеш от клуба на милиардерите, пише CNBC.

Според ново проучване на UBS и PwC едва 44% от милиардерите в света през 1995 г. са запазили този статус и през 2014 г. Това означава, че 56% от милиардерите са загубили по една нула, а понякога и повече, от състоянието си за около 20 години.

Разбира се, повечето от тях остават изключително богати по каквито и да било стандарти. Докладът обаче разкрива колко волатилно и бързо изчезващо е богатството днес, тъй като е по-тясно обвързано с капиталовите пазари, променящите се технологии и прищявките на световната икономика.

„Населението от милиардери се е променило до неузнаваемост през последните 20 години”, пише в доклада на UBS/PwC. „Това отчасти отразява необичайния брой новосъздадени милиардери..., но лесно можем да пренебрегнем волатилността на голямото богатство”.

И наистина, по-голямата част от милиардерите през 2014 г. са се появили наскоро, или поне по-скоро в сравнение с 1995 г. Тогава в света е имало 289 милиардери, а през 2014 г. те са вече 1347. Това доказва, че по-голямата част от днешните милиардери са натрупали състоянията си относително скоро.

Милиардерите, които са запазили богатството си през разглеждания 19-годишен период, се радват на нарастване на общото си състояние с над 1 трлн. долара – от 365 млн. долара до 1,38 трлн. долара.

Въпреки това от тези 289 милиардери през 1995 г. едва 126 остават такива до 2015 г. 73 са загубили статуса си на милиардери заради бизнес проблеми или провали, а 24 са загубили богатство заради семейни фактори. 66 са починали.

Въпросът тогава е каква е тайната да запазиш милиардите си, освен да останеш жив?

Ползи изглежда носи създаването на технологична компания. Според доклада технологичният сектор е увеличил двойно дела си в богатството на милиардерите от 10% през 1995 г. до 20% през 2014 г. Добре се справят и създателите и директорите на бизнес в потребителския сектор и в продажбите на дребно – те формират 32% от състоянието на милиардерите през миналата година. Полезно е и да си милиардер в САЩ, където се наблюдава най-голям ръст на богатството в света.

В доклада се очертават и три личностни характеристики, които се наблюдават често при милиардерите, натрупали богатството си от нулата – умно поемане на риск, „вманиачен” бизнес фокус и твърда решимост. За милиардерите наследници, които искат да запазят състоянието си, е важно „управленските умения да контролират семейните връзки”, пише още в доклада.

В него се прогнозира също, че в бъдеще запазването на милиардите може да стане още по-трудно предвид политическите нагласи в света.

„Нагласите против богатството в политиката, увеличаващите се данъци  и все по-строгите глобални регулации са най-голямата заплаха за милиардерите”, пише в доклада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:34 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още