Автопортрет на Анди Уорхол с разрошена перука беше продаден за 2,9 млн. паунда (4,98 млн. долара) по време на търг на Phillips, който се проведе в Лондон. Събитието сложи край на пролетния сезон на търговете в Европа, предава Bloomberg.
Майкъл Макгинис, главен изпълнителен директор на Phillips, обяви печелившата оферта от името на анонимен клиент за автопортрета на Уорхол, създаден през 1986 г. Платното оправда очакванията за крайна цена в диапазона 2,5 - 3,5 млн. паунда. През миналия месец много по-голяма картина от същата серия автопортрети беше продадена за 32 млн. паунда на изложението Art Basel.
Новите купувачи от Китай и други международни пазари покачват цените на произведенията на най-добрите следвоенни и съвременни творци, тъй като все повече хора виждат в изкуството възможност за добра инвестиция.
Phillips, бутикова аукционна къща, собственост на компанията Mercury Group, продаваща луксозни стоки на дребно, проведе най-малкия търг в рамките на вечерните продажби. 23 от всичките 27 предложени от нея творби откриха купувачи. Търгът събра общо 9,9 млн. паунда, а сумата попадна в очаквания от Phillips диапазон. Резултатите представляват 20% спад спрямо вечерните продажби на компанията през 2013 г.
Търгът започна с вълнение в залата заради абстрактно платно, нарисувано от Дейвид Островски през 2012 г. Картината носи името „F (Gee Vaucher) и беше продадена за 170 500 паунда – над три пъти повече от очакваните 50 000 паунда. Повече от 12 участници в търга се бориха за творчеството на 33-годишния германски художник, което доведе до рекорд за най-скъпо продадена в рамките на аукцион картина на Островски, твърди Макгинис.
Друга абстрактно произведение от 2012 г., наречено „Boys Don’t Cry”, беше купено за 116 500 паунда. Картината е дело на 25-годишния Лусиен Смит, а сумата, която бе постигната, бе значително по-висока от очакваните 60 000 паунда. Цената включва комисионната на купувача, докато в оценката тази такса не се включва.
Като цяло наддаването за утвърдени творци беше много по-сдържано. Картината „My Life as a Weapon” на Ричард Принс беше продадена за 680 500 паунда - в рамките на предварителната прогноза на експертите.
На търга на Phillips наддаваха множество международни колекционери от Северна и Южна Америка, Азия, Европа и Близкия изток, разкри още Макгинис.