Един от всеки десетима младежи във Великобритания си е купил аудиокасета през последния месец, сочи ново проучване, направено сред 2030 души. Резултатите от него показват, че физическите формати все още са по-популярни от свалянето на музика от интернет, съобщава BBC.
През последната година 57% от анкетирани са се сдобили с компактдиск, докато 39 на сто са си купили дигитална музика.
Според ICM Group, която е направила проучването, популярността на физическите носителите отчасти се дължи на факта, че те могат да се колекционират.
Резултатите сочат още, че 15% от хората купуват дискове, плочи и аудиокасети, без да имат намерението някога да ги слушат. Идеята им е просто да ги притежават като физическо копие. Морис Файлс, който е част от екипа, работил по проучването, твърди, че в момента касетите имат преди всичко колекционерска стойност.
Повече по половината хора, които са си купили плоча, 48% от сдобилите се със CD и 23 на сто от тези, които са си взели аудиокасета, нямат никакво намерение да ги слушат някога. Това поведение е особено разпространено сред младите хора. Повече от една четвърт от младежите между 18 и 24 години си купуват музика, само за да я имат на физически носител.
„Въпреки че можем да съхраняваме музиката си на компютър или в облака, голяма част от хората, купуващи музика, продължават да си взимат физически носители“, твърди Файлс. По думите му все още има търсене на промоционални копия и колекционерски издания.
Проучването сочи, че по-възрастните хора са склонни да харчат повече за музика онлайн, отколкото в магазина. При 18-24-годишните обаче се забелязват доста близки резултати. 30% от тях харчат пари в музикалните магазини, а 34 на сто предпочитат да купуват музика онлайн.
Миналата година именно тази възрастова група стана причина за нарастването на популярността на плочите.