Пазарът на диаманти запазва устойчивите си темпове на растеж. Китай, Япония и САЩ ще бъдат основните двигатели на търсенето през следващите няколко години, показва проучване на Bain and Company.
Продължаващият ръст на търсенето на диаманти в САЩ и все по-големият апетит за тези скъпоценни камъни в Китай и Индия, в съчетание с изчерпване на минните запаси по цедлия свят и сравнително малките мини в процес на разработка, се очаква да предизвика значителна разлика в глобалното търсене и предлагане на диаманти.
Това може да е потенциален сигнал за стремглаво увеличение на цените на необработените диаманти до 2018 г., което ще има големи последици за отрасъла, показват данни в доклада Global Diamond Industry Report 2013, създаден за третата година в сътрудничеството на Bain & Company и Antwerp World Diamond Centre (AWDC).
Анализаторите на Bain прогнозират, че производството на необработени диаманти ще нараства със среден годишен ръст от 4,8% от 2012 г. до 2018 г., достигайки своя връх от 169 млн. карата и стойност на продукцията от 19,6 милиарда долара.
След 2019 г. средното производство на необработени диаманти ще намалява с 1,9% годишно и ще стабилизира на ниво от 153 милиона карата през 2023 г., със стойност на продукцията в размер на 18,4 милиарда долара. Световното търсене на диаманти се очаква да се радва на силен растеж със годишен темп от 5,1%, достигайки 26 млрд. долара (по цени от 2012 г.) през 2023 г.
Редакторът на Blooberg Миа Саини обобщава подробностите от доклада.
преди 11 години A от Global Diamond Industry Report 2013 взеха ли предвид огромното диамантено поле, което Русия разсекрети миналото лято с капацитет повече от половината на сегашния световен капацитет? Диамантените борси са от затворен тип и няколкото световни производителя могат да манипулират данните както си искат. Повечето медийни изяви по темата се изготвят от тях.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар