Втората по големина в света компания за модни облекла Hennes & Mauritz, която продава изделия с марката H&M, е най-големият купувач на дрехи, произведени в Бангладеш, пише Businessweek. Този факт постави компанията в неудобно положение след смъртта на известен синдикален активист в азиатската страна преди година и пожар във фабрика, убил над 100 работници през ноември.
H&M не е била клиент на въпросната фабрика в Бангладеш. Освен това компанията подкрепя правата на работниците чрез програми за обучение, включващи кратки филмчета. Главният изпълнителен директор на дружеството Карл-Йохан Персон дори се срещна с премиера на страната Шейх Хасина миналата есен, за да помоли правителството да увеличи минималната заплата.
Сега в годишния си доклад за устойчивост H&M за първи път публикува имената и адресите на доставчиците си в Бангладеш и още 22 държави с тяхно разрешение. Информацията обаче не съдържа електронни адреси или телефонни номера. H&M е една от малкото фирми от бранша, публикували подобна информация.
Списъкът, който обхваща 95% от продукцията на компанията, се състои от 785 доставчика (166 от тях са в Бангладеш), които имат 1798 завода. Според компанията 148 от тях са "стратегически партньори" и произвеждат около половината от общата й продукция.
От H&M отбелязват също, че през 2012 г. е проведен одит на 485 потенциални нови завода по света. 25% от тях не са отговорили на условията на компанията, като повечето от тях са в Азия.