IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайските супербогаташи с една идея по-бедни

В азиатската държава има 1,4 млн. милионери в долари

09:50 | 27.09.12 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Млад китаец току-що си е купил <span>Ferrari 458 Spider от магазин в Шънджън. <em>Снимка: Ройтерс</em></span></p>

Млад китаец току-що си е купил Ferrari 458 Spider от магазин в Шънджън. Снимка: Ройтерс

Който пита в Китай за Рупърт Хугеуерф, вероятно ще срещне свити рамене и повдигнати вежди. Китайското му име Хужун обаче е добре познато на мнозина в страната. Още по-известен той е с годишния си доклад за богаташите. В понеделник роденият в Люксембург Хужун представи в Шанхай последния списък на най-богатите хора в Китай. Неговото заключение: супербогаташите на Народната република са станали малко по-бедни, пише Die Zeit.

A че въобще има толкова много супер богати в Китай, е феномен. Защото богаташите в страната не са имали много време, за да натрупат състояние - едва през 2000 г. в страната е имало само няколко хиляди доларови милионери, а днес техният брой е 1,4 милиона. Само в САЩ има повече свръхбогати.

Сега обаче китайската икономика отслабва. Същевременно цяла поредица структурни мерки доведоха до това, че богатите китайци загубиха част от състоянието си.

Така например от класацията става ясно, че половината от 1000-те най-богати китайци са понесли финансови загуби през отминалата година. Средностатистическото състояние е „само" 860 млн. долара – с девет милиона долара по-малко в сравнение с миналата година. 37 от най-богатите дори са загубили повече от половината си богатство.

Като цяло броят на доларовите милиардери във втората по големина икономика в света е намалял с 20 до 251 души.

И още интересни данни – броят на милиардерите, които са натрупали състояние с недвижими имоти, е спаднал значително. Вместо това в списъка отново доминират милиардери, които са се замогнали чрез индустрията. Това показва също така, че държавата е разпознала проблема с растящата социална неравнопоставеност и взема мерки поне в някои сектори. Особено срещу излезлия от контрол сектор на недвижимите имоти ръководството е действало през последните две години и е предприело редица ограничения, за да наложи запор на супер спекулантите.

Все пак и индустриалците днес притежават по-малко, отколкото преди година. Причината: загуби на китайския финансов пазар, но също така и проблеми в отделни браншове, като например при соларната индустрия, текстила и търговията на дребно.

Загубил е например основателят и мажоритарен собственик на китайския производител на строителни машини Sany Лиан Уънгън. По-рано тази година той купи и германската компания Putzmeister. Строителството в Китай вече не е толкова бурно, търсенето на строителна техника също пада. С предполагаеми активи за около 7,3 млрд. долара Лиан вече не е най-богатият, е е на пето място.

Шефът на производителя на напитки Wahaha Джун Цинхоу пък е спечелил доста. Неговото състояние се оценява на над 12 млрд. долара. Милиардерът планира глобална експанзия и така обявява война на световния лидер Coca Cola. На второ място в списъка е Уан Дзиенлин, който с концерна си за забавления Dalian Wanda и богатство от над 10  млрд. долара започва да развива кино бизнес и в САЩ.  

Между другото: въпреки бързо увеличаващата се средна класа в Китай - около 300 млн. сега имат стандарт на живот, сравним с този на европейците - броят на супер бедните в Народната република все още огромен. 128 млн. души според материал на China Daily разполагат с по-малко от 2300 юана на година. Това е почти един долар на ден - по-малко от 1,25 долара, които ООН определя като долната граница за сумата, която човек се нуждае, за да оцелее.

Доходът на тези хора не се появява в нито една годишна класация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
А сещате ли се кой е най-интересния въпрос, който можем да си зададем по случая? Най-интересният въпрос според мен е ОТКЪДЕ китайските милионери и милиардери са взели парите си? Отговорът също е много *** - от нас. Точно така, от нас. Отмен, от теб, от американците и от европейците. Китайците не ги е срам да работят. Само ние в Европата и тъпите хамериканци решихме, че можем да минем и без производители. И че производителят е гад, който трябва да ни работи като роб, да ни произвежда все по-хубави и евтини неща и реши ли да надигне глава - сменяме го. Изнасяме всички производства в Китай. Сега обаче в Америка и в Европа имало кризааа. Айде сега да ви видим другарки и другари, моете ли а познаете какво ни предстои? Това, което ни предстои в най-непосредствено бъдеще е, че китайците ще престанат да ни продават своите стоки срещу цветните хартийки, които ние, кой знае защо продължаваме да наричаме пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още