Ако класирането за Шампионската лига не бе толкова доходно - Байерн Мюнхен например през тази година ще получи 60 млн. евро допълнителни приходи - щеше да намалее и готовността за поемане на рискове от клубните мениджъри. Стимулът за по-малките клубове е да влязат в Шампионската лига, за да си осигурят финансирането в дългосрочен план, а това е причина и за високите нива на задлъжнялост в европейския футбол.
Най-добрият пример в това отношение е Испания. Според изследване на университета в Барселона задължения в размер на 3,53 млрд. евро тежат върху испанските професионални клубове. „При всички случаи ще се инвестира по-силно в играчи и треньори, за да се докопат до европейските турнири“, казва Дауман. „Тези инвестиции са свързани с риска, защото никога не се знае предварително дали съответният клуб ще се класира в турнира“. Значението на националните първенства ще намалява все повече, тъй като най-важните мачове са в евротурнирите.
Но УЕФА има своите причини да продължи да налива пари в отборите. Не само че съобщенията за фалити на клубове от Великобритания, Гърция и Испания накърняват имиджа на централата, но са и опасни за бизнес модела в дългосрочен план. „Всяка лига зависи от това, всички клубове да издържат надпреварата до края. Ако по финансови причини отборите се откажат, ще пострадат и конкурентите им, тъй като отпадат мачове, а с тях и приходи“, казва Менинг. „Това е по-различно отколкото в чистата икономика – там компаниите печелят, щом техен конкурент напусне пазара“.
За да прекрати дълговата спирала, УЕФА създаде т. нар. правила за финансов феърплей. Принципът ще се прилага в бъдеще: клубовете не трябва да харчат повече, отколкото печелят. Също така е забранено заможните покровители да компенсират загубите на клуба от собствените си активи. За първи път клубовете може да се сдобият със санкции за това през сезон 2013/14 - който иска да играе в турнир на УЕФА, не може да има повече от 45 млн. евро задължения за предходните две години.
Отдавна най-добрите европейски клубове търсят вратички в правилата. От прекомерните суми за спонсорство или високи заплати до регистрация в данъчни убежища - сивата зона при оценката на дълговете и субсидиите е голяма.
„Т. нар. Financial Fair Play е стъпка в правилната посока“, смята Менинг. „Но клубовете могат да заобиколят правилата. УЕФА няма избор, освен да смекчи правилата и да ги напасне към стратегиите за растеж“.
Байерн Мюнхен едва ли ще бъде засегнат. Клубът е отличник със своята солидна икономическа политика, за разлика от съперника си Челси, който благодарение на субсидиите от покровителя си Роман Абрамович влезе в световния елит.
От придобиването на клуба през 2003 г. досега, според изчисления на Forbes, руснакът е вложил почти 1 млрд. евро. Дали това ще е възможно и в бъдеще, ще реши УЕФА. При всички положения тя ще е победител, независимо кой ще вземе купата довечера.
преди 12 години 1:1 и 5:4 след дузпи за Челси отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години как свърши мача? отговор Сигнализирай за неуместен коментар