„Има толкова много артикули, които се продават на високи цени. Хората просто имат желание да харчат големи суми за тези неща, независимо дали като инвестиция или водени от колекционерска страст", казва Хелър, допълвайки, че към ценните холивудски принадлежности проявяват интерес купувачи от далечни места като Китай, Япония и Близкия изток.
Каква е историята на "Оскар"-а на Орсън Уелс?
Легендарният кинодеец губи статуетката. Девет години след смъртта му през 1985 г., наградата е предложена на търг от оператор, който твърди, че Уелс му я е дал като форма на заплащане.
Дъщерята на Орсън Уелс Беатрис завежда дело и си връща собствеността над "Оскар"-а. Когато тя обаче прави опит да продаде статуетката на търг през 2003 г., Академията за кинематографично изкуство и наука, която присъжда престижните отличия, на свой ред предприема съдебни мерки, за да й попречи.
Съдът отсъжда в полза на Беатрис Уелс и тя продава "Оскар"-а на калифорнийската организация "Фондация Дакс". През 2007 г. фондацията прави неуспешен опит да продаде "Оскар"-а.
С цел да спре публичните продажби, през 1950 г. Академията за кинематографично изкуство и наука въвежда правило, забраняващо на носителите на "Оскар" да продават статуетките си. Те могат да ги предлагат само на Академията срещу номинална сума от един долар.
Няколко "Оскар"-а, присъдени преди 50-те години на миналия век, обаче достигат до пазара през последните години. Сред тях са статуетката за най-добър филм за 1939 г. за "Отнесени от вихъра", която през 1999 г. е продадена за рекордните 1,54 милиона долара на Майкъл Джексън.
Драмата "Гражданинът Кейн", заснета през 1941 г., е смятана за един от най-добрите филми в историята на киното и редовно оглавява американските и британските класации за най-великите продукции на всички времена.
(БТА)