Оказва се, че катарците купуват най-много съвременно изкуство. Именно те са сключили най-големите сделки на арт пазара през последните 6 години, съобщава The Art Newspaper, като се позовава на вътрешна информация, тъй като много от сделките се сключват в частни среди.
Изданието например е установило, че за Катар са заминали 11 картини на Марк Ротко, продадени за 310 млн. долара през 2009 г. През 2010 г. тези произведения бяха изложени в Центъра за съвременно изкуство "Гараж" в Москва, което породи слуховете, че са били купени от Роман Абрамович. Два "надеждни" източника обаче са казали, че поданици на Катар са придобили произведенията на Ротко.
Катарци стояли и зад покупката на част от колекцията на галеристката и арт дилър Илеана Сонабенд, в това число произведения на Джеф Кунс и Рой Лихтенщайн. Сумата на сделката е около 400 млн. долара. По някои данни картината "Мъжете в нейния живот" на Анди Уорхол, която през 2010 г. беше продадена за 63,3 млн. долара, а също 9 произведения от колекцията на френския режисьор и продуцент Клод Бери (71 млн. долара) също са били продадени на жители на Катар.
По официални данни в периода 2005 - 2011 г. Катар е купил в САЩ произведения на изкуството за над 428 млн. долара. Сред тях са "Белият център" на Марк Ротко (72,8 млн. долара), една от най-скъпите творби на следвоенното изкуство.
През същия период катарци са се сдобили във Великобритания с картини и антики на стойност над 200 млн. долара.
Представители на емирското семейство на Катар са прочути с любовта си към изкуството. През юни 2011 г. катарският шейх Сауд бин Мохамад бин Али ал Тани беше включен от авторитетното сп. ARTnews в десятката на най-големите колекционери в света.
Представители на Катар са отказали официален коментар на изнесените от The Art Newspaper данни.
БТА