Въпреки световната финансова криза и несигурността с отпускането на кредити, близо две трети от младите висшисти в Близкия Изток и Северна Африка смятат да започнат собствен бизнес, показват резултатите от проучване, цитирано от ArabianBusiness.
Изследването е озаглавено „На къде са се насочили висшистите от Близкия Изток“ и е проведено онлайн от сайта Bayt.com в периода от 25 юли до 15 август тази година сред 5 996 души от ОАЕ, Саудитска Арабия, Катар, Оман, Кувейт, Бахрейн, Сирия, Йордания, Ливан, Египет, Мароко, Тунис, Алжир и Пакистан.
В резултат станало ясно, че 65% от всички, взели участие в него, смятат да се заемат със собствен бизнес в бъдеще.
Предприемаческият дух е най-силен сред студентите от Сирия, където 81% от респондентите обясняват, че имат амбиция да се захванат с нещо свое. Следвани от Оман, където дялът на младите бъдещи бизнесмени е 78% и ОАЕ с 64%.
За онези, които искат да започнат собствен бизнес, най-предпочитаният сектор е бизнес, свързан с IT технологиите (13%), инженерна или дизайнерска дейност (9%) или бизнес, свързан с консултантска дейност (8%).
Проучването установило още, че сред онези, които имат намерение в бъдеще да се насочат към създаването на собствена фирма, превес имат оптимистите – около 87% от анкетираните са уверени в шансовете си за успех и намирането на работа.
Независимо от срива на икономиката в региона, резултатите посочват, че четирима от десет респонденти са обявили, че са успели да си намерят работа три месеца след завършването.
Най-често срещаните сектори, към които се насочват младите специалисти, са банковата и финансова област (20%), IT сектора ( отново 20%) и инженерната дейност (16%). По-ниско търсените и предпочитани области за развитие са човешките ресурси (10%), електрониката (10%) и авиолиниите (9%).
Тези резултати изглежда вече дават отражение и върху нивата на заетост. 27% от наскоро завършилите образованието си биват наети в банковия и финансов сектор, 18% в IT сферата, а 15% в образованието.