Турската лира поевтинява за пети пореден ден и е напът да запише най-лошия си месец от една година насам, тъй като изглежда, че за голяма част от инвеститорите усилията на властите за укрепване на валутата не са достатъчни, пише Bloomberg.
Към 13:01 часа българско време турската валута поевтинява с 1,37% до 8,2964 лири за долар.
Разочарованието от факта, че централната банка не предприе увеличение на лихвените проценти миналия четвъртък, доведе до това лирата да записва спад всеки ден тази седмица. Увеличаващите се нови случаи на COVID, несигурността около изборите и фискалните стимули в САЩ и нарастващото напрежение с Европа допълват негативната картина.
В същото време турската централна банка повиши прогнозите си за инфлацията към края на тази година с повече от три процентни пункта, след като поредица от изненадващи решения за лихвените проценти не успя да подкрепи лирата, отслабена от политически стъпки и международни размирици.
Очаква се ръстът на потребителските цени тази година да бъде 12,1%, в сравнение с предходната прогноза от 8,9%, заяви гуверньорът Мурат Уйсал в Истанбул, като представи окончателния доклад за инфлацията за 2020 г.
„Централната банка ще запази строгата си парична политика, докато инфлацията не се подобри“, каза Уйсал, предупреждавайки, че слабата лира крие риск за ценовата стабилност.
лира
В предстоящия период можем да предприемем всички необходими стъпки, включително по отношение на лихвените проценти, за да контролираме инфлацията, като наблюдаваме развитието на цените“, каза Уйсал. Лирата е „изключително подценена“, добави той.
Той очаква обменният курс да се нормализира в средносрочен план, а по думите му резервите на централната банка са достатъчни за задоволяване на краткосрочните нужди, като Турция е на последния етап от договарянето на нова суап сделка.
Очакванията на анализаторите обаче не са никак обнадеждаващи. „Няма причина лирата да не прескочи ниво от 9 лири за долар през следващите седмици“, пише в доклад Тата Госе, старши икономист в Commerzbank AG в Лондон.
Въпреки че централната банка неочаквано се въздържа от повишаването на своята едноседмична репо ставка миналата седмица, тя разшири лихвения коридор, за да си даде по-голяма гъвкавост при увеличаване на среднопретеглените разходи за финансиране.
В конферентен разговор с чуждестранни инвеститори във вторник министърът на финансите на Турция Берат Албайрак заяви, че мултинационалните компании вече са започнали да пренасочват производството към Турция, което според него е „повратна точка“.
„Новият икономически модел се доказа чрез повишаване на износа до предпандемичното ниво чрез производство, инвестиции, възможности за работа и конкурентен обменен курс“, заяви той, цитиран от държавната Анадолска агенция.
преди 4 години "Лошото" идва ако сложат мита към ЕС, а не когато валутата на експортна икономика е ниска. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Турската лира и предстоят още много най-лоши месеци и така ще е докато Ердо не слушка. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар