„Алкомет“ въведе в експлоатация модернизираната линия за прахово боядисване на профили, с което утроява капацитета на линията.
Инвестицията е на стойност 1,4 млн. лв., като капацитетът на линията е увеличен три пъти в сравнение с периода преди нейната модернизация. Сега месечният производствен обем на линията е 600 тона, съобщи компанията чрез БФБ.
Миналият месец заработи и новият валцов цех, който е част от инвестиционната стратегия на дружеството, анонсирана през 2016 г. Той е с обща площ от 11 562 м2 и разполага с валцов стан SMS, водно-охладителна кула, помпен агрегат и локална аспирационна инсталация на валцов стан SMS за отвеждане на маслените аерозони.
Новото оборудване ще позволи на компанията в средносрочен период да увеличи капацитета на валцовото производство с 85 000 тона годишно.
Ситуацията с COVID-19 забави до известна степен пълното натоварване на допълнителния капацитет с поръчки на дружеството. Положително е, че през третото тримесечие на миналата година компанията вижда съживяване на пазара, както и активизиране на потока от поръчки, които са запълнили производствения обем почти изцяло.
В реализацията на валцови продукти към трето тримесечие на 2020, спрямо същия период на 2019 се запазват тенденциите, както негативните, така и позитивните от предходните тримесечия на годината. Сериозно засегнатите от коронавируса сектори на индустрията – автомобилостроене , строителство, машиностроене повлияха значително върху продажбите на техническото фолио и финстока. Това доведе до спад и при двата продукта, съответно с 26,4 % и 12,8 %. Консумацията на повече пакетирани храни и напитки активизира поръчките за конверторно и домакинско фолио , съответно със 7,2% и 7,5 %. Увеличената продажба с 21,9 % на алуминиеви листа е в резултат на дейността на търговците и складовете за дистрибуция.
От компанията съобщиха, че капацитетът на валцов цех постепенно се увеличава, като положително ще повлияе пускането в редовно производство новия студеновалцов стан. Поръчките за валцови продукти следват този тренд, като пазарът с най-динамично развитие е американският.
Сред активните проекти на дружеството са изработване на завършени детайли с по-висока принадена стойност, с допълнителни повърхностни и машинни обработки за автомобилния сектор, машиностроенето и др.
Като краен резултат за отчетния период е реализирана печалба след облагане с данъци в размер на 818 хил. лв. За същия период на 2019 г. тя е била в размер на 8,3 млн. лв., или над 10 пъти по-голяма.
Основния капитал възлиза на 17 952 959 лева, разпределени в толкова броя безналични акции. Структурата на акционерния капитал на дружеството майка към 30 септември 2020 г. включва 58 юридически лица, притежаващи дялов капитал 99,1 % и 2 493 физически лица с дялов капитал 0,90 %. Най-големият акционер с дял от 73,25% от капитала е „Алуметал“ АД.
През миналата година акциите на компанията поевтиняха с 4,8% при пазарна капитализация от 125,671 млн. лв.
Свързани компании: