"Ликвидността не е единственият фактор, който подкрепя ценовите равнища в Словения, въпреки че общата стойност на банковите депозити възлиза на 22 млрд. евро. Словенската икономика е експортно ориентирана и 55% от капиталовия оборот се генерира от външни инвестиционни потоци, затова доброто ни представяне през третото тримесечие се дължи и на общия оптимизъм на пазарите по света и предстоящата имунизация в ЕС", посочи той.
По думите на Алеш Ипавец Люблянската фондова борса е консервативно настроена по отношение на листните компании, като техният борсов шампион е Кrka с пазарна капитализация от почти 3 млрд. евро, но изгряващата звезда в последно време е NLB Group (Nova Ljubljanska banka), която е била „изключително добре приветствана от инвеститорите“.
"Ние сме държава с 2 милиона души население и нямаме много компании тип "сини чипове", затова един от основните ни приоритети са малките и средните предприятия. Стартирахме платформа, чрез която около 60 от тях вече активно присъстват на борсата и се стремим да увеличим броя им, тъй като при повечето регионални пазари с малка капитализация тези дружества главно разчитат на банковата политика в страните им", съобщи Алеш Ипавец.
Той засегна и темата за Съюза на капиталовите пазари, който според него е жизненоважен за финансовото развитие на Централна и Източна Европа.
"Ако си самотен играч на глобалната фондова сцена, то това не ти предвещава светло бъдеще. Няма място за солови борсови играчи в нашия регион. Подобен капиталов алианс ще бъде единствената предпоставка ЦИЕ да бъде забелязан от големите инвеститори, но и същевременно на местно ниво ще доведе до сливания, окрупнявания и сътрудничество", прогнозира председателят на борда на директорите на Люблянската фондова борса.
Само ликвидността ли подкрепя ценовите равнища на Люблянската фондова борса? Има ли оптимизъм на пазарите?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.