Торовият завод „Неохим“ АД започва инвестиции за 7 млн. лв., но плаши с масови съкращения на персонала. Двата проблема, които дружеството посочва, са високата цена на газта и високите разходи за въглеродни емисии.
По-голямата част от инвестициите за над 7 млн. лева са предвидени за изграждането на покрита площ за временно съхранение на химически продукти и минерални торове. Тя ще се простира върху 10 000 квадратни метра. Предвижда се вместимостта й да бъде над 23 000 тона. Инвестицията в съоръжението възлиза на около 5 млн. лева. Предвижда се строителните дейности да продължат до 350 календарни дни. Обектът е 1 категория по Закона за устройство на територията (ЗУТ) и се осъществява съгласно всички изисквания на българското законодателство, като се предвижда там да бъдат извършвани и товаро-разтоварни дейности. Съоръжението ще послужи на „Неохим“ АД да складира по-големи количества минерални торове. Това ще даде възможност на компанията да бъде по-гъвкава на пазара, като предложи на своите клиенти услугата да съхранява вече закупената от тях продукция за определен период от време.
Междувременно „Неохим“ АД – Димитровград стартира и годишния планов ремонт на производствените мощности. Изпълнението на дейностите се извършва съгласно утвърдените програми и ще приключат в рамките на предвидените срокове. По предварителни данни пускът на мощностите за производство на минерални торове се очаква да се осъществи през втората половина на септември. От ръководството на „Неохим“ АД обаче съобщават, че е възможно пускът на инсталацията за производство на амоняк да бъде отложен за неопределен период от време. Причината е създалата се ситуация, свързана с цената на природния газ. В момента българските индустриални потребители плащат за природния ресурс една от най-високите стойности в Европейския съюз. „Неохим“ АД е вторият по големина, след „Топлофикация София“ ЕАД, консуматор на природен газ в България. Съответно голяма част от разходите на дружеството са насочени към това перо. От ръководството на компанията се надяват на ползотворни разговори и споразумения между „Булгаргаз“ ЕАД и акционерното дружество „Газпром“, които да доведат до понижаване цената на природния газ за индустриалните потребители в България. Това ще даде възможност на „Неохим“ АД да работи ползотворно и да бъде конкурентоспособно на пазара.
Друг съществен проблем, пред който е изправено дружеството, е нарастващите цени на квотите за въглеродни емисии. „Неохим“ АД е обект на въглеродни разходи чрез Европейската схема за търговия с квоти за емисии на парникови газове (ЕСТЕ). Поради тази причина торовия производител заплаща по над 25 евро за тон. Като при производството на всеки тон амоняк, който е необходим за направата на минерални торове, се емитират по 2 тона въглеродни емисии. Миналата година компанията заплати над 15 млн. лева за това.
Именно възникналите съществени затруднения за дейността на „Неохим“ АД, свързани с независещи от дружеството обстоятелства, водят до възможността пускът на производствените мощности за амоняк да бъде отложен за неопределен период от време или да бъдат предприети масови съкращения на персонала.
От ръководството на компанията уверяват, че въпреки затрудненията дружеството изпълнява коректно поетите ангажименти към своите клиенти, които са предплатили определени количества амониев нитрат „Неоферт“, необходим им за есенното наторяване.
„Неохим“ АД отчете печалба от 1,34 млн. лв. за първото полугодие на 2019 г., спрямо плюс 322 хил. лв. за същия период на 2018 г. Макар и с леко подобрение, резултатът не е добър, защото за първото полугодие на 2017 г. печалбата беше 20,4 млн. лв., а за същия период на 2016 г. беше дори 29,1 млн. лв. Традиционно второто полугодие е губещо за компанията, като през 2018 г. „Неохим“ АД отчете 19,2 млн. лв. загуба въпреки посочените 322 хил. лв. печалба за първото полугодие. Причината е в цикъла на производство на компанията, който залага на производство през есента и зимата с цел торене на земеделските култури през есента и пролетта. Следва профилактика през късната пролет и лятото, когато компанията генерира загуби.
Съответно инвеститорите реагираха на лошите отчети в последните 18 месеца и цената на акциите падна с 45,79% за последните 12 месеца до 23,2 лв. за ценна книга и 61,6 млн. лв. пазарна капитализация.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Свързани компании: