IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Оборотът на БФБ за полугодието завърши с ръст единствено заради IPO-то на „Градус“

Броят на сделките, минали на регулиран пазар на борсата, е намалял с 28% през първите шест месеца на годината

12:48 | 28.08.18 г.
<p>
	<em>Снимка: investor.bg</em></p>

Снимка: investor.bg

Оборотът на Българска фондова борса през първото полугодие на 2018 г. отчита ръст от над 25% на годишна база до 274,7 млн. лв. Това става ясно от консолидирания отчет на БФБ за второто тримесечие на тази година.

„Нарастването обаче се дължи на по-големия оборот при компенсаторните инструменти и първично публично предлагане, осъществено през юни“, уточняват от борсовия оператов в доклада за дейността си, като става въпрос за IPO-то на "Градус" АД. 

При изключване на ефекта от IPO-то обаче оборотът намалява с 26 млн. лв., или 12%, през първите шест месеца на годината спрямо същия период на миналата година.

Оборотът с акции (без АДСИЦ) е спаднал с 5,3% през периода на годишна база, с АДСИЦ - с 47%, с облигации – с 25%, а оборотът с Борсово търгувани продукти е намалял със 7%. В абсолютна стойност най-значителено беше понижението в оборота с акции на АДСИЦ, който намаля с близо 17 млн. лв.

Най-нисък е бил оборотът на БФБ през май: 22,44 млн. лв., а най-висок - през юни: 117,53 млн. лв.. Именно през юнския обаче бе осъществено първичното публично предлагане на  „Градус“ АД.

Пазарната капитализация на Българска фондова борса АД е достигнала 23,7 млн. лв. в края на първото шестмесечие на 2017 г., което представлява ръст от 111,9% в сравнение със стойността от 11,19 млн. лв. в края на първата половина на 2017 г.

Броят сделки на регулирания пазар на финансови инструменти през първото шестмесечие на 2018 г. е достигнал 28 790. За сравнение, през аналогичния период на 2017 г. той беше 39 976, което представлява спад от 28%. Това се дължи на по-нисък брой сделки с всички основни групи финансови инструменти.

Нарастване има при броя сделки с облигации и при други финансови инструменти (който отново се дължи главно на осъщественото първично публично предлагане), но то не е значително в абсолютна стойност в сравнение със спада от 11 хиляди (-33,7%) при сделките с акции. Най-нисък е броят на сделките през април - 2 697, а най-голям през юни - 9 091 сделки.

През първото шестмесечие на 2018 г. за пореден път секторът „Финансови и застрахователни дейности“ е на първо място в класацията по оборот със 100,48 млн. лв. Финансовите дейности традиционно формират най-голямата част от оборота на борсата. Сектор „Преработваща промишленост“ запазва второто си място с оборот от 28 млн. лв. и 16,5% от общия оборот, а на трето място, както и през първата половина на 2017 г, в класацията е сектор „Операции с недвижими имоти“ с оборот от 22 млн. лв. и 13% от общия оборот.

Броят на емисиите финансови инструменти, допуснати до търговия на пазарите на БФБ към 31 декември 2017 г., бе 409, изменяйки се до 376 в края на първото шестмесечие.

През първото шестмесечие на 2018 г. имаше двадесет и пет нови емисии финансови инструменти, допуснати до търговия: една емисия акции на АДСИЦ, седем облигационни емисии, една емисия на сегмента за първично публично предлагане, десет емисии борсово търгувани продукти и шест емисии на права. За сравнение, през първата половина на предходната година новите емисии бяха девет: две от тях бяха акции, две бяха облигационни емисии и пет бяха емисии на права.

Прекратена бе регистрацията на петдесет и осем емисии, от които четиридесет и осем емисии акции (четиридесет и седем от които бяха листвани на Алтернативен пазар, двадесет и две от тях – на дружества в ликвидация и несъстоятелност), две облигационни емисии, една емисия от сегмента за борсово търгувани продукти, една – от сегмента за първично публично предлагане и шест емисии права. За сравнение, през аналогичния период на 2017 г. бе прекратена регистрацията на десет емисии, от които три емисии акции, две облигационни емисии и пет емисии права.

В края на първото шестмесечие е отбелязано намаление в стойността на всички индекси на БФБ спрямо началото на годината. Най-голямо в процентно отношение е понижението от 6,54% в стойността на SOFIX (-44,32 пункта), BGTR30 спадна с 5,91% (-32,84 пункта), а BGBX40 се понижи с 5,51% (-7,27 пункта). През шестмесечието BGREIT намаля с 0,53%, или -0,62 пункта.

Към края на юни 2018 г. нетният финансов резултат, реализиран от група БФБ, е печалба в размер на 1,9 млн. лв., което се дължи главно на консолидацията на дъщерното дружество Българска независима енергийна борса и ръст на „Финансови приходи“, както и незначителен ръст в оперативните приходи и оперативните разходи на дружеството-майка.

По отношение на приходите от основна дейност групата отчита ръст спрямо същия период на 2017 г. от 255%, който се дължи главно на консолидацията на приходите на БНЕБ, отразени в такса оборот върху изтъргувано количество електроенергия (1,26 млн. лв.), годишна такса за участие в пазара на електроенергия (434 хил. лв.), такса сетълмент за сделки с електроенергия (288 хил. лв.), приходи от такса при регистрация на пазар на електроенергия (192 хил. лв.).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:14 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още