Стъпката на котиране на БФБ АД се увеличи значително от 1 януари 2018 г., от старите 0,001 лв. на до 200 лв. при "ЧЕЗ Електро България" АД например.
При "Софарма" АД и "Адванс Терафонд" АДСИЦ например стъпката на котиране е 1 стотинка (0,01 лв.), или 10 пъти повече от старите 0,001 лв. И двете компании са в ценовата група на акциите между 2 и 5 лв.
При "Агрия груп холдинг" АД новата стъпка на котиране е 0,1 лв. (10 стотинки), или 100 пъти над старата от 0,001 лв. Причината е, че тази акция е в ценовата група между 10 и 20 лв. за брой.
Над половин година по-късно потърсихме мнението на брокери и анализатори, задавайки им въпроса как оценяват ефекта от новите стъпки на котиране.
Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант, ИП "Елана Трейдинг":
На този въпрос в голяма степен трябва да отговорят инвеститорите, всеки през своята практика и опит в търговията. Това, което виждаме, не е никак еднозначно.
От една страна се стимулира сключването на сделки, тъй като не може да се поставят поръчки на много малко по-добра цена. Инвеститорите по-често предпочитат да купят или продадат, отколкото да поставят поръчка, която стои след няколко други.
Затова има малко по-добра ликвидност на търговията, но само в сравнение с много ниските ѝ нива. Негативите, от своя страна, са повече и те се крият в бъдещото развитие на пазара. Фиксираните спредове ще станат пречка в един момент при подобрение на търговията, особено след навлизането на маржин сделките.
Стоян Николов, управител, ПФБК ООД:
Не считам, че има промяна по отношение на ликвидността или ценовите нива на отделните дружества, но в същото време [промяната] създаде известни технически затруднения за инвестиционните посредници и клиентите, докато научим инвеститорите, че съществуват нови правила и всяка емисия има свой стандарт на котиране.
Ангел Димитров, брокер на ценни книжа, ИП "Юг Маркет":
Мисля че, пазарът ни като цяло стана по-волатилен вследствие на новите стъпки на котиране. При повечето емисии стъпката е в диапазона 0,5-1% от цената, което се превръща в минималното дневно отклонение.
Антон Домозетски, брокер на ценни книжа, ИП "Капман":
При текущата пазарна среда ефектът на въведените стъпки на котиране е минимален и не увеличава ликвидността. И тъй като въвеждането им е по силата на Регламент, ще трябва да се съобразяваме с тях.
Свързани компании: