Комисията за финансов надзор вписа емисията акции, издадена от „Чайкафарма Висококачествените лекарства” АД, в размер на 7,9 млн. лв., разпределени в 7 900 000 броя обикновени, безналични акции с право на глас, с номинална стойност 1 лев. Това става ясно от решенията от провелото се на 6 юни заседание на регулатора.
Емисията е в резултат на увеличение на капитала на дружеството от 64,3 млн. лв. на 72,2 млн. лв. и е вписана в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, воден от КФН, с цел търговия на регулиран пазар на ценни книжа.
Регулаторът потвърждава проспекта за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия обезпечени облигации, издадени от „Алтерон“ АДСИЦ, гр. Варна. Емисията е в размер на 10 млн. лв., разпределени в 10 000 броя обикновени, лихвоносни, безналични, поименни, свободнопрехвърляеми, обезпечени, неконвертируеми облигации с единична номинална и емисионна стойност 1 000 лева всяка, издадени на 28 декември 2017 г. и с падеж на 28 декември 2025 г., с фиксиран годишен лихвен процент в размер на 5,75% и с периодичност на лихвените плащания на 6 месеца. Емисията е вписана в регистъра на публичните дружества и другите емитенти на ценни книжа, воден от КФН.
Потвърден е и проспекта за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия корпоративни облигации, издадени от „Ай Ти Софт” ЕАД, гр. София. Емисията е в размер 7 млн. лв., разпределени в 7 000 броя обикновени, лихвоносни, безналични, поименни, свободнопрехвърляеми, неконвертируеми, обезпечени облигации, с единична номинална и емисионна стойност 1 000 лв. всяка, издадени на 24 октомври 2017 г. и с падеж на 24 октомври 2024 г., с фиксиран годишен лихвен процент в размер на 3,85% и с периодичност на лихвените плащания на 6 месеца. Емисията облигации е вписана в регистъра на публичните дружества и другите емитенти на ценни книжа, воден от КФН, а „Ай Ти Софт” ЕАД е вписан като емитент.
От решенията на Комисията за финансов надзор става ясно, че „Застрахователна компания Олимпик – клон България“ е уведомена да предприеме необходимите действия по извършване на плащания и банкови преводи, така както са определени в искането на Министерството на финансите на Кипър, Надзорен орган върху застраховането на Република Кипър.
Регулаторът е изпратил писмо до управляващо дружество (УД) „ДСК Управление на активи” АД с искане за отстраняване на непълноти и предоставяне на допълнителна информация във връзка издаването на одобрение на Марко Марков и Даниела Александрова като лица, които могат да сключват самостоятелно или съвместно с друго лице сделки за сметка на управляващото дружество.
Комисията е взела решение да изпрати писмо до „Сага Глобал Финакорп” ООД с искане за отстраняване на непълноти и предоставяне на допълнителна информация във връзка с вписването на дружеството в регистъра на обвързаните агенти, воден от КФН.
Писмо е получила и „ЗК Лев Инс“ АД с искане за отстраняване на непълноти и предоставяне на допълнителна информация във връзка с одобрението на Валентин Илиев за член на Управителен съвет на „ЗК Лев Инс“ АД.
От решенията на регулатора разбираме, че към „Омега Иншурънс Брокер” EООД е отправено искане за отстраняване на непълноти и предоставяне на допълнителна информация във връзка със заличаването на дружеството от регистъра за застрахователните брокери, воден КФН.
КФН е изпратила писмо до „Групама животозастраховане“ ЕАД с искане за отстраняване на непълноти и предоставяне на допълнителна информация във връзка с одобрението на нов член на Съвета на директорите на „Групама животозастраховане“ ЕАД. Писмо има и до „Групама застраховане“ ЕАД с искане за отстраняване на непълноти и предоставяне на допълнителна информация във връзка с одобрението на нов член на Съвета на директорите на „Групама застраховане“ ЕАД.
На последното заседание на Комисията е било взето решение за изпращане на писмо до „Европейска Застрахователна и Осигурителна Компания” ЗАД с искане за отстраняване на непълноти и предоставяне на допълнителна информация във връзка с утвърждаването на „Грант Торнтон” ООД за одиторско дружество, което да извърши проверка и заверка на годишния финансов отчет за 2018 г.
КФН е приела на второ гласуване Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 10 от 26 ноември 2003 г. за изискванията към състава и структурата на собствения капитал (капиталовата база) на пенсионноосигурителното дружество и към минималните ликвидни средства на дружеството и на управляваните от него фондове за допълнително пенсионно осигуряване. (Предстои обнародването на Наредбата в Държавен вестник.).
На второ гласуване приета и Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 12 от 10 декември 2003 г. за начина и реда за определяне на минималната доходност при управление на активите на фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване, за покриване на разликата до минималната доходност и за формиране и използване на резервите за гарантиране на минималната доходност. (Предстои обнародването на Наредбата в Държавен вестник.)
Комисията за финансов надзор в приела да спазва в надзорната си практика насоки относно процедурата за изчисляване на показателите за определяне на същественото значение на центраните депозитари на ценн9и книжа (ЦДЦК) за приемащата държава членка и насоки за процедурата за изчисляване на показателите за определяне на валутите, в които най-често се извършва сетълмент.