Сделката за активите на ЧЕЗ в България не спира да привлича медийния и инвестиционния интерес. Акциите на двете дружества се движат нагоре-надолу на пода на Българска фондова борса - София АД, като инвеститорите продължават да залагат на бъдещето. Анализаторът в Първа финансово брокерска къща ООД Веселин Радойчев дава повече яснота по темата в анализ в блога на инвестиционния посредник, който публикуваме с неговото разрешение.
След като наскоро излезе годишният отчет на ЧЕЗ а.с. (ЧЕЗ), стана ясно и каква е цената на сделката за собствения капитал на дружествата на ЧЕЗ в България – 326 млн. евро (637.6 млн. лв). Много или малко е това, не е тема на настоящия анализ. Това, което нас, както и всички други миноритарни акционери, ни интересува в момента, е каква ще бъде цената на търговите предложения за двете публични дружества. А такива търгови предложения са задължителни при смяна на мажоритарния собственик.
Една от долните граници на потенциалните търгови предложения е именно цената на акция при сделката за мажоритарния пакет. Историята на българския фондов пазар показва, че цената на едно търгово предложение обикновено е цената на акция при сделката за мажоритарния пакет или много близка до нея. Затова и нашата цел е да установим каква е тази цена. Най-лесно би било разпределението на цената от 326 млн. евро да бъде обявено публично, но засега дружеството майка не разкрива тази информация.
Съгласно консолидирания отчет на ЧЕЗ за 2017 г. неконтролиращото участие в ЧЕЗ Разпределение е оценено на 2 742 млн. чешки крони, което съгласно курса CZK/BGN към края на годината се равнява на 210 млн. лв., или 330 лв. на акция. Неконтролиращото участие в ЧЕЗ Електро е оценено на 541 млн. чешки крони, еквивалентно на 41,4 млн. лв., или 25 114 лв. на акция. Основният въпрос е дали можем да смятаме тези стойности за достатъчно индикативни за цената на сделката. Според нас не, тъй като това са чисто счетоводни стойности и са резултат от счетоводната стойност на капитала на всяко едно от дружествата.
Основна цел на всеки инвеститор е да купи възможно най-евтино, за да може да реализира максимална доходност. Съвсем естествено е такава да бъде и целта на новия мажоритарен собственик. Възможно е стимулът на новия собственик да е общата цена да е разпределена така, че максимално голям дял да е за непубличните дружества. По този начин ще се намали цената на публичните компании и съответно долният праг на цената на търговите предложения.
Това, което можем да се опитаме да установим, е каква ще е възможната аргументирана максимална оценка на непубличните дружества. Кои са те: ЧЕЗ България (дружество, предоставящо услуги основно на ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро), ЧЕЗ Трейд (дружество, търговец на електрическа енергия), ФЕПО (собственик на фотоволтаична централа), Бара Груп (собственик на електроцентрала на биомаса). Тъй като все още няма официални финансови резултати на тези дружества за 2017 г., за основа на оценката ще използваме отчетите за 2016 г.