Българската фондова борса (БФБ - София) следва мащабите на корекциите на Уолстрийт след кризата, коментира главният инвестиционен консултант на "Елана Трейдинг" Цветослав Цачев по време на семинар на тема „Борсова корекция: Какво трябва да знаят инвеститорите, за да не губят“.
Първите корекции на БФБ са по-дълги като време и се дължаха на излизането на големи инвеститори. През последните години корекциите са по-слаби и зависят от усещането за риск на българските инвеститори.
SOFIX направи корекция през втората половина на 2017 г. Тя продължи 4 месеца и SOFIX падна с 11%. Това ограничи ефекта на корекцията през февруари.
„Българският пазар е повлиян изключително слабо от корекцията през февруари. Тя не означава промяна на тренда на пазара. Малко компании отчитат повишаване на обемите на търговия през февруари. Няколко акции регистрират нови дъна, но без значителен спад на цената“, обясни Цачев.
Движение на SOFIX
Има ли прилики с 1987 г.?
Повишаването на лихвите и на инфлацията е много по-слабо спрямо 1987 г., поясняват от "Елана Трейдинг".Все още няма ефекти върху икономиката и лихвите не водят до влошаване на условията за кредитиране.
Ръстът на фондовата борса следва значителното подобрение на пазара на труда в САЩ. Повишаването на лихвите досега не е достатъчно, за да доведе до икономическа криза, смята финансистът.
За дългосрочни инвеститори с хоризонт от 3 г. той препоръчва борсово търгувани фондове на сектори, които ще растат подкрепени от икономическия цикъл, както и фонд с компании от добива на злато, като застраховка при корекция и за повишаване на цените на суровините.
Не на последно място са инвестициите в български акции със стабилен доход от дивиденти и растеж на резултатите. Върху печалбите от тях не се дължат никакви данъци.