Удовлетворени сме от интереса в първия ден на търговия на новите 4 фонда върху Полша, Чехия, Румъния и Гърция. Това показва, че все пак в България има достатъчно активни участници на пазара, които следят новините и търсят диверсификация на портфейлите си с риск извън българския пазар. Това е и правилен подход според нас, тъй като всеки български инвеститор има достатъчно активи (риск) в България и се нуждае от диверсификация с експозиции извън страната. А ако те са в подценени пазари и под формата на ликвидни борсово търгувани индексни фондове – още по-добре. При всички положения за българските инвеститори е по-лесно, по-евтино и по-бързо да си купят търгувания на БФБ – София индексен фонд върху чешкия индекс, например, вместо да избират отделни позиции на Пражката борса, да търсят начин за достъп до брокер, който може да търгува там (със съществени комисиони по веригата), да държат тези акции неизвестно къде и при какви такси и да се разплащат в чешки крони при входа и изхода от позицията.
Въпреки големите начални инвестиции при разработването на тези нови продукти и пазари, ние сме убедени, че без излизане извън България българският финансов сектор няма особена перспектива. Затова разчитаме визията ни да бъде споделена от представителите на държавата в лицето на финансовите регулатори и на правителството. Имаме нужда от тяхната активна подкрепа и понякога дори намеса при откриване на нови отношения с големи външни партньори, при защита от дискриминационно отношение на национален признак и при популяризиране на българския фондов сектор и капиталов пазар като цяло извън страната.
Достъпът до пазарите на другите европейски държави би осмислил членството на България в Европейския съюз и би донесъл реални ползи и перспективи, що се отнася до небанковия финансов сектор на страната. Но в една силно регулирана среда – каквато са финансовите услуги – и с добре установени отдавна големи доминиращи участници на повечето европейски пазари в този сектор, подкрепата на българската държава ще е не просто добре дошла – тя може да се окаже от решаващо значение за относително малките български компании, каквито са на практика всички от този сектор към момента.
България има добър микс от подходяща регулационна среда, ниски данъци, ниски разходи, добре обучени професионалисти във финансовата сфера и законово гарантиран достъп до пазарите на страните от ЕС. Шансовете да се превърнем във фондов център от международно значение са налице. Трябва ни малко подкрепа на политическо ниво, за да превърнем тези шансове от визия в реалност. Ние от Експат ще дадем нашия принос в това направление.
*Никола Янков е управляващ партньор в Експат Капитал и председател на Съвета на директорите на Експат Асет Мениджмънт.
Експат Асет Мениджмънт е управляващото дружество на борсово търгувания индексен фонд върху SOFIX – първият български инструмент, регистриран за търговия на борсата във Франкфурт. Освен Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF, компанията създаде още 10 борсово търгувани фонда, пасивно следващи движението на основни индекси на акции от страните от ЦИЕ.