В предложените промени на Кодекса за социално осигуряване (КСО) е записано, че спестяванията на българина за втора и трета пенсия в частните фондове занапред ще могат да се инвестират в имоти, но с някои ограничения. Какво налага тези ограничения?
С този законопроект най-важната регламентация, която се въвежда, е разширяване на дефиницията на понятието „свързани лица“ и ограничаването на възможността за инвестиции в свързани лица.
Хубаво е, че необходимостта от тази законова промяна е потвърдена категорично и от външни експерти. Те потвърдиха, че няма отклонение от гледна точка на изискванията за неинвестиране в свързани лица съгласно текущото законодателство, но тъй като там дефиницията за свързани лица е изключително тясна, тя не обхваща всички възможности за инвестиции и съответно ограничаването им. Това беше направено като изключително сериозна препоръка в рамките на тази оценка. Това е изискване и от страна на Европейската комисия.
За мен това е най-важната промяна, която се въвежда с този законопроект.
Относно ограниченията в инвестиционни имоти - първоначално предложението на КФН беше въобще инвестиционните дружества да нямат възможност да инвестират директно в инвестиционни имоти. Те можеха да инвестират в дружества, които инвестират в инвестиционни имоти, което е нормална практика.
Едно е да имаш диверсифициран портфейл, друго е да следиш как върви твоята инвестиция в съответния инвестиционен имот. След като чухме възраженията на пенсионните дружества, решихме да се съобразим с тяхното настояване, че дотук повечето направени инвестиции в инвестиционни имоти са добри и носят достатъчно висока доходност, че биха могли и занапред да правят такива. Но ние сложихме изисквания – какви са възможностите за инвестиране в имоти и че те трябва да бъдат наистина в имоти, които носят доходност. От тази гледна точка са направените ограничения.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 7 години чак па за дълго .... :):) иначе си прав де! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години още веднъж искам да подчертая, че доверие не се връща, а се печели с честност и професионалност. Такова няма нито от страна на БФБ, нито от КФН отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Sofix ETF:2 ребалансирания - 2 грешки - няма наказан - искаме да има доверие при гарантирана загуба от 5% от активите... Караиванова няма ли срам??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години В белите страни такива мениджъри влизат в затвора. За дълго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар