Разширяване на регулацията върху нерегулирани досега дейности и засилване на правомощията на надзорните органи са част от изискванията, които България трябва да изпълни като член на Европейския съюз (ЕС).
Това се посочва в резюмето към проекта на Закон за пазарите на финансови инструменти, който беше приет на първо четене от Комисията за финансов надзор (КФН) по време на заседание на 11 юли.
С предлагания законопроект в българското законодателство се въвеждат изискванията на Директива 2014/65/ЕС (MiFIDII), като се надгражда досега съществуващият правен режим на организацията и дейността на инвестиционните посредници и регулираните пазари на ценни книжа.
Предвижда се Директивата да се прилага в българското законодателство от 3 януари 2018 г.
Причината за приемането й е, че по време на финансовата криза са констатирани слабости във функционирането и недостатъчна прозрачност на финансовите пазари. Това налага промяна на съществуващата регулаторна рамка на пазарите на финансови инструменти, с цел преодоляване на недостатъците.
Чрез Директивата се усъвършенства регулацията, подобрява се прозрачността, защитават се инвеститорите и се повишава доверието в капиталовите пазари, се посочва в мотивите към законопроекта.
С приложението й на българския капиталов пазар се очаква да бъде увеличена ликвидността на предлаганите финансови инструменти чрез повишена прозрачност в ценообразуването и информираността на инвеститорите. Очаква се доверието в пазара да се засили, като не бъде допускана нерегламентирана търговия с финансови инструменти.
Срокът за съгласуване на проекта на закона е в рамките на 20 дни, до 31 юли 2017 г.