Предстои актуализацията на системата за търговия на Българската фондова борса (БФБ - София) Xetra до версия 17.0, която ще се извърши, считано от 20 ноември 2017 г. , обяви борсовият оператор в съобщение на сайта си.
С Xetra Release 17.0 ще бъдат въведени функционални и технически подобрения за по-нататъшно повишаване на ефикасността на търговията и за изпълнение на изискванията на MiFID II и MiFIR (ревизирана Директива за пазарите на финансови инструменти и Реглемент за пазарите на финансови инструменти), се посочва в съобщението.
Една от основните промени във функционално отношение, касаещи БФБ – София, е свързана с поръчки и котировки, предоставящи ликвидност, с които се уточняват изискванията за споразуменията и схемите за поддържане на пазара. Те
могат да бъдат въведени с етикет " Liquidity provision ".
За тази цел ще бъде създаден нов флаг за заявки за въвеждане на поръчки и котировки. Стойността на флага може да бъде настроена на 1 ("предоставяне на ликвидност") или да бъде пропусната ("няма ликвидност").
От 3 януари 2018 г. за акции, определени ETF и депозитарни разписки ще се прилага нов режим за определяне на минималните стъпки за котиране/tick size. Всяка година в края на март и началото на април (считано от 2019 г.) ESMA ще публикува средния дневен брой транзакции със съответните инструменти.
Съгласно средния дневен брой трансакции съответния ликвиден диапазон (liquidity band) ще се прилага в търговската система. За ETF се прилага най-високия ликвиден диапазон.
В случай на публично предлагане ESMA ще публикува приблизителна оценка за среден дневен брой трансакции за ново IPO най-малко един ден преди първата дата на търговия. В противен случай ще се прилага най-високият ликвиден диапазон за новорегистрирани акции и депозитарни разписки.
След IPO на акции или корпоративно действие размерът на минималната стъпка на котиране може да бъде коригиран отново не по-късно от шест седмици след началото на търговията. Актуализирането на размера на стъпката на котиране води до заличаване на всички активни поръчки в Системата за съответния инструмент.
За всички други инструменти, като например облигации или структурирани продукти, режимът на размера на стъпката на котиране не се прилага и съществуващият режим ще продължи да се прилага след 3 януари 2018 г.
На интернет страницата на Борсата е налично описание на очакваните промени на английски език, както и кратко резюме на основните промени във функционално отношение, касаещи БФБ – София АД на български език.
преди 7 години супер, ама линковете нещо не работят, в същност няма достъп до сайта на борсата, вероятно бъдещи инвеститори са го задръстили отговор Сигнализирай за неуместен коментар