Борсово търгуваният фонд (Exchange Traded Fund, или ETF) върху водещия индекс на Българска фондова борса (БФБ) SOFIX ще бъде вторият подобен продукт, който се създава в страна членка на Европейския съюз от Източна Европа след Полша. Това коментира управляващият партньор в Експат Капитал Никола Янков в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Той поясни, че изключения за региона са Русия и Турция, като подчерта, че „че е назрял моментът на българския капиталов пазар да се появи такъв продукт“.
Янков каза, че от датата на подаване на документи в Комисията за финансов надзор (КФН) 20 април срокът за одобрение от четири месеца е стандартен за подобна процедура по лицензиране на една колективна инвестиционна схема (КИС), към които съвпадат и ETF-ите според европейските директиви. Управляващият партньор в Експат Капитал разкри, че през този период са провеждани няколко срещи с КФН.
В телефонно включване изпълнителният директор на БФБ-София Иван Такев се изказа позитивно по отношение на ETF-a, като определи събитието като „знаково за българския капиталов пазар“. По думите му подобни продукти като ETF-и, варанти и сертификати са следващата стъпка по отношение на продуктовото разнообразие на борсата.
Никола Янков коментира, че в момента текат решенията по регистрация на фонда, като изрази надежда да приключат в следващите две седмици.
„Към средата на септември може да имаме готовност да стартираме с вторичната търговия“, каза той.
Янков поясни, че институционалните инвеститори ше могат да закупят дялове от фонда на първичния пазар и да ги продават на вторичния пазар. Дребните инвеститори ще могат да закупят дялове чрез брокер, а маркет-мейкърът ще трябва да осигури арбитраж между първичен и вторичен пазар, като ще печели и от спреда.
Янков изрази надежда спредът да е в тесни граници, което да е още едно от предимствата на фонда. Сред другите са ликвидност, диверсификация, достъпност за дребния инвеститор, бързо влизане и излизане, което е и по-евтино.
„Интересът към фонда е в пъти по-голям спрямо минималните 100 хил. лв., които трябва да се наберат като първоначален капитал в рамките на 30 дни“, коментира Янков и добави, че ETF-ът е отворен, като договорните фондове, например, и няма формален лимит за растеж.
„Дълбочината на пазара ще определи времевата рамка, в която ще бъдат инвестирани средствата, за да няма отклонения в цените на акциите на компаниите“, каза той.
ETF-ът ще прави директна физическа репликация максимално близка до индекса, но съобразявайки се със законовите ограничения.
Сред основните ограничения са, че 10% от средствата на фонда могат да бъдат максимум в една позиция, а 5% - в кеш.
Регистрацията на ETF задължително върви с маркет-майкер. БенчМарк Финанс ще е първият маркет-мейкър, като договорът на Експат Асет Мениджмънт с него е подчинен с правилника на БФБ. За собствена сметка БенчМарк ще трябва да държи определено количество от ETF-а и да поддържа цени „купува“ и „продава“ в зависимост и от дълбочината.
Янков разкри, че се водят преговори и с други посредници, които да бъдат маркет мейкъри
„Има потенциал за по-голяма ликвидност от всички позиции в SOFIX, взети заедно“, оцени Иван Такев.
По думите му за предлагане на фючърси и опции на фона на настоящата ликвидност и потенциалната след ETF е рано да се говори.
При тях „има и други фактори като разбиране на самите инструменти, които са най-сложните във финансовата теория. Пазарът не е достатъчно подготвен за тях“, каза Такев.
Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria