IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пенсионните фондове генерират доходност от около 2,2% в края на март 2016 г.

Всички фондове за допълнително задължително пенсионно осигуряване покриват минималната доходност, заложена от КФН, която всъщност е отрицателна

13:06 | 22.04.16 г. 2
Автор - снимка
Създател
Пенсионните фондове генерират доходност от около 2,2% в края на март 2016 г.

Фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване носят доходност от около 2,2% за периода от 31 март 2014 г. до 31 март 2016 г. Това показват актуалните данни на Комисията за финансов надзор (КФН), която дори заложи за минимално покриване отрицателна доходност.

За последните две години до 31 март 2016 г. универсалните пенсионни фондове (УПФ), в които задължително се осигуряват работещите в най-масовата трета категория труд, постигат средна претеглена доходност от 2,23% на годишна база.

Според разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване заместник-председателят на КФН, ръководещ управление „Осигурителен надзор”, определя минимална доходност на годишна база, която универсалните и професионалните пенсионни фондове трябва да покрият при управлението на активите си за предходния 24-месечен период.

За УПФ-тата Ангел Джалъзов определи отрицателна доходност в размер на 0,77%, а за професионалните – от 0,74%. Така определената минимална доходност се покрива от всички фондове за допълнително задължително пенсионно осигуряване.

На този фон професионалните пенсионни фондове, в които се осигуряват работещите в първа и втора категория труд, изпращат двугодишния отчете период със средна претеглена възвръщаемост от 2,26 на сто.

Сред УПФ-тата и ППФ-тата тези на „Алианц България“ регистрират най-ниска доходност за последния двугодишен период, докато с най-висока са тези на „ЦКБ-Сила“.

Графика: КФН

Графика: КФН

Доброволните фондове, които формират т.нар. трети стълб на пенсионната система и за които няма законово изискване за покриване на минимална доходност, отчитат такава от 2,58% за периода от 31 март 2014 г. до 31 март 2016 г.

При тях най-висока възвръщаемост носи доброволният фонд на ПОК „Доверие“, а най-ниска за периода - този на ПОД „Алианц България“.

Единственият доброволен пенсионен фонд по професионални схеми – този на „ДСК-Родина“, и в който по избор могат да се осигуряват допълнително работещите в първа и трета категория труд, изпраща двугодишния период с доходност от 2,12 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 06:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 2
kamikatze
преди 8 години
Това дали е точно вярно...."универсалните пенсионни фондове (УПФ), в които задължително се осигуряват работещите в най-масовата трета категория труд"? Къде е задължително? Има ли алтернатива?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 10
Атанасио
преди 8 години
Частните пенс.фондове ще фалират със сигурност - http://***.infograf.bg/article/1430806211209защото кризата е системна - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441Като оставим темата за разделението и производителността на труда казано кратко кризата е системна защото икономич. растеж не може да е безкраен т.е. крайното търсене от държавата и гражданите неможе да е безкрайно в затворена система като Земята,И СЪМ ОБЯСНИЛ КАКВО ДА СЕ НАПРАВИ - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034Джозеф Стиглиц го казва хубаво но тъй като не казва ясно от къде да дойдат парите за увеличение на съвкупното търсене и за активни правителствени политики трябва да се обяснява подробно и в какво да се инвестира за да се избегнат катастрофите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още