Юрий Гагарин АД изпраща 2015 г. с ръст на нетната печалба от 9,6 пъти до 5,141 млн. лв., сочат данните от неодитирания финансов отчет на дружеството, публикуван чрез БФБ-София.
За сравнение през 2014 г. пловдивското предприятие, чиято дейност е съсредоточена в производството на многоцветни опаковки от картон и хартия и филтри за цигари, спечели 538 хил. лв.
Приходите от продажба на продукция се покачват с 14,84% на годишна база до 101,626 млн. лв., показват още данните от отчета на пловдивската компания. От тях 55% са реализираните приходи от продажба на филтри за цигари (55,761 млн. лв.), а останалите 45% – от продадените опаковки и картон (45,865 млн. лв.).
78% от приходите са реализирани на вътрешния пазар, а 22% – от износ. В стойностно изражение приходите от продажби на вътрешния пазар са за 78,836 млн. лв., а от чужбина 22,79 млн. лв.
От друга страна общите разходи на Юрий Гагарин се повишават с 5,8% на годишна база до 101,172 млн. лв. от 95,632 млн. лв., колкото бяха в края на 2014 г.
„Юрий Гагарин АД няма проблеми при посрещане на задълженията си както в средносрочен, така и в дългосрочен аспект“, гласи междинният доклад за дейността на компанията, придружаващ финансовия отчет.
Към 31 декември 2015 г. списъчният състав на дружеството е 577 работници и служители спрямо 490 души към 31 декември 2014 г.
В самия край на 2015 г. Юрий Гагарин съобщи за отпуснат инвестиционен кредит от Първа инвестиционна банка в размер на 10 млн. лв. Средствата ще послужат за закупуването на седем употребявани технологични линии за производство на филтри за цигари.
Към 31 декември 2015 г. основни акционери в Юрий Гагарин АД са Баранко ООД с 49% от капитала, Комсо Табако ЕООД с 18%, ЗУПФ Алианц България с 6,98% и кипърското Claimont Holdings Limited с 5,85%. Всъщност ПОД Алианц България АД контролира непряко 11,67% от Юрий Гагарин чрез своите фондове ЗУПФ Алианц България, ДПФ Алианц България и ЗППФ Алианц България.
За последните 12 месеца акциите на компанията поскъпват с 35,53% до 51,5 лв. и 51,7 млн. лв. пазарна капитализация.
преди 8 години До 2006 г. компанията беше част от държавния тогава "Булгартабак", когато беше приватизирана от "Баранко", дъщерно предприятие на кипърската офшорна компания "Баранко ко лимитид", тогава близка до ***. Компанията взе 67% от капитала за 27.6 млн. лв. Впоследствие, за да се избегне търговото предложение към малките акционери, "Баранко" продаде част от дела си на "Комсо табако", регистрирана седмици преди сделката (в момента с 18% дял). През 2012 г. обаче с лобистки законови промени, направени от правителството на ГЕРБ, производството на цигарени гилзи (филтър заедно с хартията, предназначен за пълнене с тютюн) беше забранено, което удари бизнеса на "Юрий Гагарин". Това доведе до спад в пазарната капитализация на публичната компания и в крайна сметка тя премина в ръцете на нови собственици, свързани с частния вече "Булгартабак", който тогава се контролираше от Делян Пеевски и Цветан Василев. Коментарите в сектора бяха, че поправката е направена именно с цел компанията да бъде обезкръвена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Благоевград-БТ" и "София-БТ" са поискали да купят дружеството "Баранко" ЕООД, което е най-големият акционер с 49% в "Юрий Гагарин", става ясно от искане за концентрация, внесено в КЗК. Така пловдивската фабрика за филтри и опаковки официално е на път да се върне в структурата на "Булгартабак холдинг" - нещо, което и досега не беше тайна в сектора, макар и прикрито зад доста преплетени връзки. Искането в КЗК беше предшествано от друга новина - в края на януари тази година съветът на директорите на "Благоевград-БТ" взе решение производството на филтри за цигари да бъде преместено в Пловдив. От холдинга не обявиха кое конкретно дружество в Пловдив е партньорът за производство на филтри. Много вероятно е това да е точно борсовата компания "Юрий Гагарин". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Нормално е да слагате кавички на Юрий Гагарин, щото става смешно като се зачете човек. Някакви нови факти от биографията ли са това, що ли......? отговор Сигнализирай за неуместен коментар