През изминалата седмица по сметките на обявената в несъстоятелност Корпоративна търговска банка (КТБ) са постъпили общо 2 101 815,66 лв. като суми за погасяване на кредити. Това става ясно от ежеседмичния доклад за периода 28.08.2015 г. – 03.09.2015 г. на двамата синдици на КТБ, публикуван на страницата на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ).
От цялата сума 140 734,77 лв. са били изплатени на каса, 1 889 184,03 лв. са били преведени по сметката в левове в обслужващата банка, а 36 760,28 евро са постъпили по евровата сметка. Припомняме, че през предходната седмица събраната сума беше 121 185,67 лв.
През седмицата Росен Ангелчев и Лазар Илиев са изготвили две молба за обявяване на недействителни прихващания, защото вземанията са придобити, въпреки че кредиторите са знаели за настъпила неплатежоспособност. Според синдиците вземанията са възникнали, след като Българска народна банка е отнела лиценза на КТБ. Спорните прихващания са на стойност от, съответно - 35 хил. лв. и 89,72 хил. лв., като не е ясно кои са лицата, които са предявили вземанията.
През предходните пет дни синдиците са изпратили три молби до акционерни дружества, в които КТБ е акционер, за предоставяне на финансова информация, която да се използва за оценката на масата на несъстоятелността на банката.
Синдиците са изпратили писмо и до ФГВБ, с което са поискали разрешение да извършат непредвидени от бюджета за месеца разходи. Какви са разходите и за каква сума са те - не става ясно от доклада.
Те са се обърнали и към Комисията за финансов надзор (КФН) относно отписването на КТБ от регистъра на публичните дружества, воден от регулатора.
Илиев и Ангелчев продължават с работата си по събиране на вземанията на банката, като образуват и водят съдебни производства и упражняват заложните права на банката. Тъй като в отчета всички данни, отнасящи се до физическите и юридическите лица, са заличени, не става ясно срещу кои лица са образували изпълнителни производства, на кои са пратили писма с покани за доброволно изпълнение и за задълженията на кои са се обърнали към частни съдебни изпълнители.
През периода Ангелчев и Илиев са дали отговор на искане за предоставяне на информация във връзка с постъпил сигнал в Института на дипломираните експерт-счетоводители (ИДЕС). Кой обаче е подал сигнала, за какво е той и каква информация е била нужна на одиторската колегия също не става ясно.
По същата причина не става ясно и от кои предприятия двамата синдици са поискали копия от заверените финансови отчети.
През седмицата Ангелчев и Илиев продължават с работата си по разглеждане на постъпващите възражения от кредиторите за приетите вземания от КТБ.
В своя седмичен отчет пред синдиците на КТБ международната компания Alix Partners, която бе наета да извърши действия по проследяване и връщане на активи на КТБ, посочва, че продължава работата си по проследяване на вътрешнобанковите и междубанковите трансакции на КТБ, свързани с кредитната и цялостната дейност на банката.
Аlix Partners продължава и с работата си по събиране и обобщаване на информация за клиенти, които имат неиздължени задължения към банката.
Свързани компании:
преди 9 години Така, така. Ама с това темпо още две години ще събират 4-те милиарда дето Василев ги задигна. Малко трябва да се активизират :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Сега остава да разберем кога и институциите ще "съберат" и Василев за България отговор Сигнализирай за неуместен коментар