Лихвите по депозитите достигат все по-ниски нива и това води до пренасочване към други финансови инструменти. Според редица интервюта има нарастващ интерес към вложения в недвижими имоти, включително земеделска земя. Обърнахме се към Благовест Крачев, брокер на ценни книжа, за неговият поглед към движението на парите от депозити към други инструменти.
- Г-н Крачев, накъде се насочват парите от депозитите според вашите наблюдения?
За съжаление тези пари от депозити, които така с нетърпение чакаме да дойдат на Българска фондова борса – София, по мои наблюдения се насочват към чужбина. Засега поне и в по-голямата си част. Причината е в повечето на брой и разнообразни алтернативи и по-голямата предвидимост и сигурност на големите развити европейски и американски пазари. В това отношение БФБ пострада сериозно през последната година, за голямо наше съжаление.
- Коя компания на БФБ-София е подходяща за консервативните инвеститори?
На БФБ най-подходяща според мен* е Адванс Терафонд поради няколко фактора:
- Лесно разбираема за неопитен инвеститор – фонд, който инвестира само в земя, а земята е лесно разбираема като актив и по този начин се притъпява първоначалния страх от неразбираемия финансов инструмент, какъвто е акцията за повечето хора, които за първи път се сблъскват с фондова борса.
- Доброто минало на компанията с редовни и високи дивиденти.
- Добро корпоративно управление и високо ниво на прозрачност.
- Не на последно място – акцията е на първо или второ място по ликвидност на БФБ.
- А от акции би следвало да е съставен портфейлът?
Бившите депозанти предпочитат главно дивидентски акции и конструират такива портфейли, но тук вече се намесва трето лице – консултант. Било то близък познат, който вече има опит на БФБ, или първоначална консултация с инвестиционен посредник. Тук могат да се споменат акции като Спиди АД, Софарма Трейдинг АД, Софарма Имоти АДСИЦ, М+С Хидравлик АД, Стара Планина холд АД, Трейс Груп холд АД, Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ и други.
Важно е да се отбележи, че споменатите акции категорично нямат характеристиките на депозит и бидейки сами по себе си акции, носят една от най-високите степени на риск*. Но предвид малкия избор, който имаме на БФБ и на практика липсващия вторичен и много зле регулиран облигационен пазар, изключвам всякакви други активи, като облигации, както и балансирани и консервативни ДФ.
- Доколко е различно усещането един човек да има депозит спрямо това да държи акции?
- Би било добре да се знае, че преместването от депозит в акции е като преместване от детски басейн в Тихия океан по време на тропическа буря придружена с ураган и 10 метрови вълни.
*Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Акциите и депозитите са в различни рискови групи и са несравними. Инвестирането в акции носи значителен риск от реализирането на загуби.
Свързани компании:
преди 9 години чуждестранните фондове са с много по голяма капиталова база .Аз например съм инвестирал в pioneer funds . Естествено е че има рискове но без риск няма печалба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години чуждестранните фондове са с много по голяма капиталова база .Аз например съм инвестирал в pioneer funds . Естествено е че има рискове но без риск няма печалба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Няма лошо повече хора да почнат да инвестират в акции, но таймингът за това не е идеален. Дано повечето брокери са съветни като Благовест и предупредят клиентите за рисковете! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години просто и разбираемо!!! от мен едно поздравление !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар