Двата последни сертификата на британската банка RBS върху индекса SOFIX са с приключил на 7 май 2015 г. падеж и вече не се търгуват.
Индексите са SOFIX Index MINI Long и SOFIX Certificate. Те бяха издадени през 2007 г. от холандската банка ABN-AMRO, като по-късно преминаха под управлението на Royal Bank of Scotland plc.
През всичките тези над 8 години те следваха състава на SOFIX и на всеки 3 месеца ребалансираха с промяната на теглата на отделните компании в него. Както и на всеки 6 месеца SOFIX обикновено имаше промяна в състава. На практика почти на всеки 3 месеца се налагаше фондовете на RBS да купуват/продават от всички компании в индекса, за да следят състава на SOFIX.
В последните дни имаше значителен за мащабите на БФБ-София оборот с акциите в индекса SOFIX, като в три от търговските сесии имаше оборот за над 2 млн. лв., което не се беше случавало от 23 февруари 2015 г.
Поглеждайки сделките, може да се стигне и до предположението, че въпросните фондове на RBS са били разпродадени.
Например на 13 май 2015 г. има сделка с 4 592 акции на Неохим АД при цена от 40,5 лв./бр., или общо 186 хил. лв. Делът на Неохим АД е около 3% от SOFIX, следователно сертификатите са били за около 6,2 млн. лв.
Още по-лесно може да се проследи по Холдинг Варна АД, което влезе в SOFIX през март тази година. На 13 май 2015 г. има сделка за 8 967 акции при цена от 16,5 лв., като в същата минута има още сделки за 361 акции или продавачът е продал общо 9 328 акции.
На 23 март 2015 г. в рамките на минута са купени 9 000 акции при цена от 18,75 лв., а през деня има и други покупки. Покупката е за около 175 хил. лв., като делът на Холдинг Варна АД е около 3% от SOFIX, близък до този на Неохим АД. Само от тази позиция фондовете на RBS губят 12% за по-малко от два месеца.
Друга сравнително неликвидна позиция, част от SOFIX е Албена АД със сделка за 7 500 акции при цена от 51,5 лв. на 7 май 2015 г. Сделката е за 386 хил. лв. Това съответства на дела на Албена АД в SOFIX от около 6%.
На 15 май 2015 г. имаше сделка с 220 820 акции на Еврохолд България АД при 0,78 лв., като в същата минута се сключиха и други сделки за около 3 000 акции. Сделката е за 172 хил. лв., като и делът на Еврохолд България АД е около 3% от SOFIX.
Делът на Монбат АД в SOFIX е около 9-10% и на 8 май има сделка за 71 721 акции по 8,3 лв., или общо 595 хил. лв., което отговаря на дела на Монбат АД в SOFIX.
На 5 май има 3 големи сделки с акции на Софарма АД за общо 704 хил. лв., а на 13 май има още 30 000 акци при 3,15 лв. за общо 94 хил. лв., или сумарно за общо почти 800 хил. лв., което почти съответства на дела на Софарма АД в SOFIX от около 15%-20%.
Могат да се посочат подобни големи сделки с всички компании от SOFIX в последните дни. Че продавач е именно фондът, познат у нас като “индексния“, предположи във форума на Investor.bg коментаторът BSEtrader.
След като фондовете на RBS вече не следват SOFIX, той остава копиран само от Алфа SOFIX Индекс ДФ и търгуваният в Западна Европа HVB Open End Index Zertifikat bezogen auf den SOFIX Index.
От една страна, намирането на купувачи за портфейл от около 6 млн. лв. е успех за родния ни пазар, който в последните месеци често преживява изключително ниски обороти от под 100 хил. лв. дневно за 15-те компании в SOFIX.
От друга страна, стойността на SOFIX в петък бе 485,52 пункта, а при затварянето в четвъртък беше 484,15 пункта, което е най-ниското ниво за последните 18 месеца, заедно с достигнатите през март тази година 476 пункта. Понижението на основния борсов измерител за последните 12 месеца е със 17,8%.
Оттук насетне може да се очаква по-нисък оборот на БФБ-София поради липсата на ребалансиране от индексите на RBS, както и поради съпътстващото ребалансирането спекулиране от други инвеститори.
Може да се очаква и по-слаба борба за влизане в SOFIX, защото това влизане ще е свързано почти само с имидж, но не и с покупки от индексните фондове на RBS за около 200 хил. лв., ако компанията е с дял около 3% в SOFIX.
През март тази година Трейс груп холд АД пребори Зърнени храни България АД за влизане в SOFIX, но в крайна сметка и двете дружества бяха изпреварени от Холдинг Варна АД. Тогава мажоритарният собственик на Трейс продаде част от акциите си, което индиректно помага за влизането в SOFIX, защото така се увеличава стойността на фрий-флоута (акциите в акционери с дял под 5%).
Може би именно с цел увеличаване на фрий-флоута е й сделката със 190 000 акции на Трейс груп холд АД от 11 май 2015 г., като това са 0,785% от капитала на дружеството и фрий-флоутът му вече достига около 12%.
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Свързани компании:
ТБ Първа Инвестиционна Банка(FIB)
Индустриален Капитал Холдинг АД(HIKA)
Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ(BREF)
преди 9 години Въпросът е "Има ли смисъл SOFIX" !!! Особено в този му вид - 2 компании и половина, който се сменят на 3 месеца .. Лично за мен това е пълна глупост и не показва нити икономиката , нитио е годен за тех. анализ нито има смисъл! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Поглеждайки сделките, може да се стигне и до предположението, че въпросните фондове на RBS са били разпродадени."По-коректно е да се каже, че акциите, държани във фондовете са разпродадени, а фондовете са ликвидирани. "Разпродаден фонд" значи, че дяловете му са продадени на инвеститори. ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Събитие достатъчно по мащаб за да нарисува локално дъно"... и липса на интерес към цялостното представяне на българския пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Батя, какво възстановяване бре - то пари няма хахахаха :)Че няма и какво да се купи, дори и пари да имаше. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години къси.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години :-) dream on :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Събитие достатъчно по мащаб за да нарисува локално дъно и след него БФБ да продължи започналото си възстановяване от началото на Март. отговор Сигнализирай за неуместен коментар