Предимството на Българска фондова борса – София е, че инвеститорите познават добре листваните на нея компании, обясни по време на форума Wealth Management Forum в София Цветослав Цачев, ръководител на отдел „Анализи“ в ИП ЕЛАНА Трейдинг.
„Да, в момента БФБ е поставена на последно място от инвеститорите поради много причини. Но аз не я поставям на последно място по една причина, а именно - предимството да познаваш собствения пазар е несравнимо по-голямо от това да работиш на много пазари и да се концентрираш върху много информация и да се опитваш да разбереш какво става в Китай например“, заяви Цачев.
„На първо място, на БФБ-София може да видим кой управлява компанията и какво прави тази компания. Това обединява предимствата на възникващите пазари, защото ние още сме такъв, и предимството на това да познаваме много добре един пазар. SOFIX е най-слабо възстановеният индекс в сравнение с другите в региона и още по-зле спрямо Западна Европа и за мен това е плюс“, смята Цачев.
Основният риск за пазарите в световен мащаб е рискът от повишаване на лихвите, както и че в цените са калкулирани постъпващите в момента добри новини, сподели анализаторът.
Според него човек не трябва да е пасивен дългосрочен инвеститор, а да се възползва от динамиката и да е проактивен.
Цачев предпочита западни компании, които работят на развиващите се пазари в Азия, защото мениджмънтът и корпоративното управление са западни.
Земята е най-нискорисковата инвестиция в момента, въпреки че има работа по управлението, например събиране на плащанията, заяви анализаторът. Според него инвестициите в облигации и злато не са нискорискови. Златото е рисково и носи доход само в определена ситуация, а именно при инфлация, а в момента в света няма такава ситуация, обясни той. Облигациите пък са поставени под риск при повишаване на лихвите.
За съжаление България е още във фазата на възстановяване след кризата, а в другите икономики този процес е приключил за няколко месеца след края на кризата, коментира още Цачев. Развиващите се пазари ще движат света в следващите 20 години и доходностите от последните години няма да се повторят, прогнозира той.
преди 9 години И какво като го познаваш? Ако ти се наложи малко по-голям пакет да изтъргуваш, го въртиш поне седмица и то в най-добрия случай. Тази проактивност, без ликвидност, си остава скъпо упражнение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И какво като го познаваш? Ако ти се наложи малко по-голям пакет да изтъргуваш, го въртиш поне седмица и то в най-добрия случай. Тази проактивност, без ликвидност, си остава скъпо упражнение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Точно защото го познаваме, стоим далеч от него. Заключението е просто - няма истински публични компании, които да се управляват прозрачно в интерес на всички акционери. Има компании, които се управляват, доста често лошо, в интерес само на мажоритарния акционер. Миноритарите обикновено пият по една студена вода. Когато все пак има смяна на мажоритаря, пък се оказа, че защитата с търгови не работи.Единственият начин да се спечели е да се съберат достатъно балъци, подведени от краткосрочен подем на цените, които да почнат да купуват и човек да се включи в схемата за кратко. Ама балъците май свършиха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пак всички ще го заобичат.. като мине 1 000 - 1 500 пункта ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години близоста до пазара е нож с две остриета защото,колкото повече опознаваме родния пазар, толкова по-далеч искаме да стоим от него отговор Сигнализирай за неуместен коментар