БФБ-София отчита 50% спад на приходите от продажби до 521 хил. лв. за второто тримесечие на 2014 г., спрямо 1,05 млн. лв. за съпоставимия период на миналата година, показва отчета на дружеството.
За цялото полугодие продажбите намаляват с 26% на годишна база до 1,25 млн. лв., след като за първото тримесечие имаше ръст с 15% до 733 хил. лв.
Сривът на приходите идва след много по-слабият оборот на БФБ-София АД през второто тримесечие на 2014 г., или само 171,3 млн. лв., което е спад със 71% на годишна база. Общо за полугодието оборотът е със 38% по-малък, или за 533 млн. лв.
На 20 юни 2014 г. бе прекратена търговията с КТБ след поставянето й под специален надзор от БНБ. Емисията акции на банката бе един от стожерите на оборота на БФБ-София, като за последните 3 години е номер три по оборот с 214 млн. лв.
Номер две с 284 млн. лв. е Петрол АД, където имаше значителни акционерни прехвърляния, а номер едно е Булгартабак холдинг АД с 302 млн. лв. оборот. Номер 4 и 5 са вече свалените от търговия Каолин АД и ЕЛАРГ ФЗЗ АДСИЦ със съответно 208 и 173 млн. лв., показва базата данни на Investor.bg. Тоест оборотът на БФБ-София е в известна зависимост от активността при КТБ, Булгартабак и Петрол АД.
Печалбата на БФБ-София АД намалява с 98% на годишна база през второто тримесечие на 2014 г. до едва 10 хил. лв. За цялото полугодие тя е 255 хил. лв., или спад с 59% на годишна база.
Стабилизиращ ефект върху резултатите на БФБ-София оказват приходите от лихви за 186 хил. лв. през първото полугодие на 2014 г., спрямо за 176 хил. лв. за същия период на миналата година. Само за второто тримесечие приходите от лихви са за 99 хил. лв., което изважда дружеството на печалба.
Паричните средства на БФБ-София към 30 юни 2014 г. са за 7,8 млн. лв.
Текущата пазарна капитализация на пазарния оператор е 25 млн. лв., като се увеличава с 36% на годишна база. Разпределен е и брутен дивидент от 0,112 лв. за акция. Последната сделка с акции на дружеството е при цена от 3,8 лв.
Свързани компании:
преди 10 години Пък и какви са тези акции за стотици милиони на едно дружество , на нашата борса където подобен оборот ще се завърти за много месеци и то при много по благоприятни условия от тези в момента . Примерно Петрол , излиза с емисия за над 250 милиона , пък дълговете са му повече . Въобще ако някой направи реално оценка на активите му се съмнявам ,че ще има капитал и за 300 милиони . На този пазар Петрол е изтикан от другите големи , печалбите са съвсем малки , а сега изведнъж търси над 250 милиона жив подарък , с които да си плати единствено част от дълговете . Колко му струват реално акциите , аз не залагам да са повече от 50 стотинки . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Какъв е спада на борсата едва ли е от съществено значение , нашата борса е със смешна ликвидност , тя има дни в които не може да завърти и по 50 000 лв . Големите магазини въртят повече пари от нея . Ясно е че всяко дружество може да си срине цените с няколко подставени лица , ако желае .Въпроса е при такава смешно ликвидна борса , как да бъдат защитени дребните акционери . И за мен начина е един , всяко дружество излизащо на борсата да е длъжно да изкупува акциите си обратно поне на цената на които са излязли . Защото иначе какво излиза , акциите се явяват някакво безлихвено кредитиране ,пълен подарък за даденото дружество . То винаги може да им снижи десеторно цената или пък да ги обезцени с нови емисии акции. Лов за балъци ли е нашата борса , в нашите условия , дори трябва да има фонд ,който да гарантира вложенията на дребните акционери до определена сума на акциите в отделно дружество. отговор Сигнализирай за неуместен коментар