Поставянето под специален надзор на Кортпоративна търговска банка (КТБ) от Българската народна банка (БНБ) ще тества рамката на страната за спасяване и преобразуване на банки. Това коментира рейтинговата агенция Fitch Ratings в съобщение, публикувано на сайта и.
“Проблемите на КТБ са по-особени и вероятно евентуалното им разпространение в по-широкия банков сектор ще бъде ограничено”, посочва рейтинговата агенция, като допълва, че това вероятно няма да се отрази на рейтингите на българските банки.
Fitch уточнява, че не оценява КТБ.
“Проблемите с отлива на депозити от КТБ са изолирани, според БНБ, и ние не вярваме, че това съществено ще наруши финансирането и ликвидността за другите български банки. Зависимостта им от чуждестранно финансиране намаля през последните години и постепенно местните депозити стават все по-важен източник на финансиране, а не парите на банките-майки”, пише още в съобщението.
Недостигът на капитал, ако има такъв, както и в каква степен той може да бъде покрит от държавата и акционерите в КТБ, все още не е известен, посочва още рейтинговата агенция. Това в момента се оценява от новото ръководство, назначено от Централната банка, допълва се в съобщението.
Ако рекапитализацията включва държавна помощ, според европейските правила акционерите и притежателите на подчинен срочен дълг могат да претърпят загуби, преди да се инжектират публични средства, допълва агенцията.
“Изключения от правилата за държавните помощи са възможни, когато финансовата стабилност е застрашена или необходимият държавен капитал е относително малък. Действията на властите досега са фокусирани върху поддържане на стабилността на сектора и запазване на вложителите. Това означава, че включването на облигационерите в спасителния процес изглежда малко вероятно за момента”, допълват от Fitch.
Повечето български банки са чуждестранна собственост, така че основен двигател на техните рейтинги е подкрепата от банките-майки, пише още в съобщението.
Агенцията припомня, че в рекапитализацията на КТБ ще участват фонда за гарантиране на депозитите и Българската банка за развитие (ББР).
Реакцията на БНБ цели и отчасти да предотврати спекулациите за стабилността на паричния съвет, пише още Fitch. “Не вярваме, че той е под заплаха, тъй като БНБ поддържа достатъчно валутни резерви, за да го подкрепя”, пише в съобщението.
Проблемите в КТБ подчертават и концентрацията и корпоративното управление на рисковете, като това са доста общи характеристики между местните банки в Централна и Източна Европа.
Всичко около ситуацията с КТБ можете да проследите тук.
Свързани компании:
преди 10 години Европейските правила изключват загуби за гарантираните депозити , но не включват и държавата на първо място , те. те защитават и данъкоплатците . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Хе хе, Една дама влиза при лекаря и вика, абе докторе... секса с мъжа ми не ми стига. Доктора казва ами.. случва се, пробвахте ли с друг. - Ами да, ама пак не ми стигаДоктора... ами пробвахте ли с повече- Ами да, с цял отбор ама пак не ми стикаДоктора.. ами... вашия случай е по-особен- А, слава богу, аз мислех че съм к*рва:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И? Какъв е коментара? Това го четем всички. Можеби подчинен срочен дълг е това, което те кара тънко да се усмихваш и да казваш УХААААА ИЗГОРЕХТЕ!Е да те успокоя, не става дума за срочен депозит :) a и да ставаше, в КТБ повечето са безсрочни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Ако рекапитализацията включва държавна помощ, според европейските правила акционерите и притежателите на подчинен срочен дълг могат да претърпят загуби, преди да се инжектират публични средства, допълва агенцията." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Проблемите на КТБ са по-особени и вероятно евентуалното им разпространение в по-широкия банков сектор ще бъде ограничено----------------------------------------------------------------------------Доста дипломатичен коментар... отговор Сигнализирай за неуместен коментар