2013 година вече е история. Вижте какво се случи през последните 12 месеца в специалната селекция на Investor.bg Бизнесът 2013. Предлагаме Ви поглед върху най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот на България и света.
2013 г., или финансовата криза 5 години по-късно. Каква бе тя за родния капиталов пазар? На фона на несигурната икономическа обстановка, политическата криза и обществено недоволство, а дори на фона и на силните ръстове на водещите световни индекси за годината – Dow Jones, S&P 500, DAX и други – в интерес на истината родният SOFIX също се представя доста прилично.
За 2013 г. той увеличи стойността си с 42,28%. Дори и в региона на Централна и Източна Европа SOFIX напредва най-бързо спрямо конкурентите си.
Не по различна е ситуацията и при индекса BG40. За последните 12 месеца той записа ръст от 27,02%.
На този фон се открояват десетина компании, които биха пазара през изминалата година. Те са били добра инвестиция за онзи, който им се е доверил навреме. Ето кои са компонентите на широкия индекс BG40, които увеличиха с най-много стойността на акциите си.
Безспорен лидер по ръст на пазарната капитализация е пловдивската компания Юрий Гагарин АД. През 2013 година акциите на дружеството се изстреляха с цели 161%, което е ненадминато постижение от нито една от останалите по-ликвидни компании на БФБ-София. С 29 767 прехвърлени акции за годината дружеството е третото прехвърлило най-малко книжа сред компонентите на BG40.
Втората позиция заема Топливо АД. За периода книжата на компанията са повишили цената си двойно. Повишението се дължи на прехвърления обем от само 177 373 акции за последната година.
Третата по поскъпване за последната година позиция е Неохим АД. С ръст в цената на акциите от 87,28% тя достигна 53 лв. за брой.
В топ пет на компаниите, чиито акции са поскъпнали най-много от началото на годината, са Зърнени Храни България АД и Софарма АД. Акциите на компанията за производство и търговия със селскостопански стоки поскъпнаха с 86,61%. Фармацевтичната компания отчете повишение в цената от 84,76%.
Химимпорт АД се нарежда на шесто място в класацията. Холдингът прибави цели 85,85% към стойността на ценните си книжа.
Челната десетка допълват четири компании, които са донесли доходност между 80 и 85 на сто на своите акционери. Това са Синергон Холдинг АД, Централна кооперативна банка АД, Софарма Трейдинг АД и Биовет АД.
ЦКБ увеличи с 80,21% стойността на акциите си до 1,02 лв. за брой. В последните месеци на годината финансовата институция реши да увеличи капитала си, като предложи на инвеститорите конвертируеми облигации. За периода януари-септември ЦКБ бележи ръст от 4,94% в нетната си печалба, или с 357 хил. лв. в абсолютно изражение.
След топ 10 се нареждат само три компании, които са възнаградили собствениците си с капиталова печалба от прираста на акциите им в диапазона 50-75%. Това са съответно Първа инвестиционна банка АД, Албена АД и Българска роза-Севтополис АД.
Движение на индекса BG40 за последните 12 месеца
Графика: Investor.bg
Каква беше 2013 година според Вас – кои са ключовите събития и какви са очакванията Ви за следващата година? Какво ще движи пазарите? Ще влезе ли биткойна в живота на масовия потребител? Ще има ли корекция на фондовите борси и ще изтеглят ли САЩ монетарните стимули?
Пишете ни на info@investor.bg и може да спечелите книга –един от най-добрите подаръци на всички времена. Очакваме ви!
преди 10 години Донякъде съм съгласен с теб, в първата част на коментара ти, но продължавам да твърдя, че и отношението е много важно. Най-малкото чрез отношението, което демонстрираме, сами предопределяме какво ще е отношението и на дадения (чужд, роден или какъвто и да е) инвеститор към нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години То инвеститорите търсят прозрачни и предвидими компании с добър мениджмънт. А дали някой лае срещу тях не мисля, че ги бърка :) То и в Иран лаят срещу американците ама на иранската борса има 100 пъти повече американски пари отколкото на българската. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години еййй, голяма злоба, голямо чудо и все под вола теле търсим. После да те питам с какво ще ги привлечем чуждите инвеститори, щом срещу родните такива хейтърите не спират да лаят отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Едностранно погледнато.Компании със сосен ръст - доходността се усеща, само ако кешираш или смениш компанията.Другият поглед е дивидентаджийският.Там човекът е трябвало да държи компании като Атерата, Жабокът, търговската Софарма, привилегированият Химимпорт и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Едностранно погледнато.Компании със сосен ръст - доходността се усеща, само ако кешираш или смениш компанията.Другият поглед е дивидентаджийският.Там човекът е трябвало да държи компании като Атерата, Жабокът, търговската Софарма, привилегированият Химимпорт и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да, или ниска ликвидност или интересни мажоритари (Огнян Донев, ***, Бедо Доганян, Цеко Минев) с по над 50 % участия. При все тези ръстове странно, че ги няма чуждите инвеститори. То и Меком на книга беше AAA. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И какво излиза, лидерите са с най-малко прехвърлени книжа.Сигурно догодина с 1 сделка от 1 акция, някой ще постигне 2 милиарда капитализация... от нулата.Ненормална работа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Хубаво е да виждаме, че има родни, български компании, които се ръководят толкова професионално, че наистина са печеливши. Това не просто предизвиква оптимизъм на борсата, но е от значение и за цялата ни икономика, за стабилността на държавата, което пък засяга всеки един от нас. Така че е редно да отдадем уважение на успешните БГ компании. отговор Сигнализирай за неуместен коментар