Според Кирсан Илюмжинов състоянието на „Петрол“ е „плачевно, с много дългове“. Илюмжинов обяви, че е собственик на 52,5%, след като е закупил тези дялове на 16 юни 2012 година "през швейцарска банка".
Илюмжинов е съобщил за срещи с мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев, за да обсъдят обслужването на кредитите, които банката е отпуснала на холдинга.
По данни към 30 септември 2013 г. акционер с 42,02% е Нафтекс Петрол ЕООД, което е 100% собственост на самото Петрол АД. Други 55,48% са собственост на Петрол холдинг АД. Петрол холдинг АД от своя страна е държало пряко 47,5%, а останалите 7,98% са в Нафтекс Петрол АД, което ги притежава съгласно договор за репо-сделка с акции от 12 октомври 2010 г.
Съответно на Общото събрание от 28 юни 2013 г. Петрол холдинг АД се е явил с 47,53%, а Нафтекс Петрол АД с 49,91%.
На 2 декември 2013 г. бяха изтъргувани 52 143 652 акции от капитала на Петрол АД, или 47,73% от капитала на компанията. Възможно е продавач да е както Петрол холдинг АД, така и Нафтекс Петрол ЕООД.
В следващите дни предстои да разберем, кой е продавачът и кой купувачът на изтъргуваните 47,73% от акциите на Петрол АД.
Денис Ершов е поискал спиране на сделката от 2 декември 2013 г., съобщи в-к Капитал Daily. Според жалбата сделката е основана на неверни и неистински документи, най-вероятно антидатирани договори с определен инвестиционен посредник и е извършена в нарушение на устава на "Петрол Холдинг".
Изпълнителният директор на Централен депозитар Васил Големански каза пред "Капитал Daily", че е запознат с определението на съда и че ще спази всички изисквания на закона, без да уточни дали институцията ще стопира вписването на сделката или не. Големански добави, че бюлетинът на депозитара ще излезе в понеделник и едва тогава инвеститорите и обществеността ще разберат дали институцията ще се съобрази с определението на съда.
Ако сделката бъде отменена или само спряна, ще последва блокиране на над 600 сделки (общо 697 са сделките с акции на Петрол АД в последните 3 дни), вероятно голяма част от които представляват неколкократно изтъргуване на едни и същи книжа, придобити на 2 декември 2013 г.
По принцип сделките с акции на БФБ-София са неотменяеми, но приключването им отнема два дни, на първия ден може да бъде коригирана страна по сделката (купувач или продавач), а самото приключване на сделка може и да бъде спряно от Централен депозитар АД. Предстои да видим.
Материалът не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Свързани компании:
преди 10 години защо ми се струва, че от цялата галимация след няколко години Петрол ще стане собственост на кредиторите си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Поздравления за анализа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар