Водещият български борсов индекс SOFIX отчете в сряда понижение от 0,35% до 382,13 пункта, като за втори пореден ден приключи със загуба след вчерашния спад от с 0,21%.
„Днес фючърсът на S&P 500 се устремяваше към нови върхове, еврото също растеше, докато БФБ – София стои встрани от тази тенденция. Причината за това е вменяването на прекалено висока тежест за политическите очаквания. Въпреки че е приета политическа несигурност, доходността на българските ДЦК е изключителна ниска, а в акциите се включва значителна рискова премия. За 5 години SOFIX е паднал с около 68%, докато в момента доходността за 10 годишните ДЦК е 3,45%, а към края на юли 2012 г. е била 3,37%. Банки и пенсионни фондове наливат пари в държавен дълг на ниска доходност вместо в акции на български компании от основния индекс“, заяви за Investor.bg Александър Пеев*, инвестиционен консултант в УД Съгласие Асет Мениджмънт.
„Дори изследването на Bloomberg “The most – promising Frontier Markets for Investors” поставя потенциала на българските акции сред първите в света, но явно липсва капацитет за оценка в страната. Бих казал, че и елементарни изчисления не се правят. Днес интерес за покупка имаше повече към акциите на Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ, отколкото към Феърплей АДСИЦ, при условие че последното има по-висока дивидентна доходност. Може би липсват калкулатори и се гледат абсолютните числа на дивидента. Към днешна дата дивидентната доходност на Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ е 10,49%, а на Феърплей АДСИЦ е 11,77%. При привилегированитеакции на Химимпорт тя е около 11%, докато доходността от дивиденти при Адванс Терафонд АДСИЦ е 18,53%“, изчислява Пеев.
Оборотът възлезе на 6,32 млн. лв., но сделките бяха само 205, а 4,7 млн. лв. от търговията бе с акции на ЕЛАРГ ФЗЗ АДСИЦ /в ликвидация/. На второ място с оборот от 666,4 хил. лв. беше Софарма АД, а третото място бе заето от Монбат АД с 422 хил. лв.
Челната тройка по брой сделки бе заета от Меком АД с 34, Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ с 24 и Адванс Терафонд АДСИЦ с 21.
Търгуваха се 13 от 15-те компонента на SOFIX, като 3 бяха без промяна в цената, а по 5 отчетоха ръст или спад. Най-силно напреднаха книжата на М+С Хидравлик с 3,79% до 6,85 лв. за акция, а в дъното на класацията беше Албена АД със спад от 7,78% до 41,5 лв. за ценна книга.
„Като цяло днес търговията преминава изключително слабо – малко на брой сделки и единични по – големи такива при Софарма, Монбат, ЕЛАРГ Фонд за земеделска земя, Алкомет и ТБ Първа инвестиционна банка“, обобщи Пеев.
*Мнението е с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
преди 11 години То това също е част от Герберският план в комбинация безрасъдното им крадене. Нали трябва да разграбят максимално България. ДОЛУ ГЕРБ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар