В български левове цената на пшеницата се е понижила от почти 40 ст. за кг. до малко над 30 ст. за килограм.
Очакваната добра зърнена реколта в България обаче подкрепя пазара на земя
Ефектът от по-ниската цена на пшеницата обаче се неутрализира от очакваната по-добра реколта. През 2012 г. добивът беше 386 кг. от декар пшеница, докато валежите в последните дни и месеци, както и текущото състояние на пшеницата дават надежда за добив около 500 кг. на декар, споделиха експерти за Investor.bg.
Това е ръст с около 25% на годишна база, което напълно неутрализира по-ниските цени на пшеницата. Не трябва да се забравя, че с всяка година у нас се подобряват агротехническите мероприятия (торене, пръскане, сроковете за сеитба, използването на качествени семена) и може да се очаква ежегодно подобряване на добивите от декар.
Производители се хвалят, че вече сме с по-високи добиви на декар от Унгария, което е атестат за добра агротехническа работа. Надеждите са и за добра реколта от царевица и слънчоглед, поради добрата влагозапасеност на почвата. За това обаче е рано да се говори.
Опасността за двоен удар и ценови и откъм слаба реколта изглежда малка
Истинска опасност за цената на земеделската земя ще има ако цената на пшеницата и другите култури се понижи в комбинация със суша в България и много добра реколта в света като цяло. Тогава резултатите за много български фермери биха били катастрофични, защото много от тях са нерентабилни и само с нови кредити успяват да се закрепят паричните си потоци.
Други влагат оборотните си средства в дълготрайни активи (земеделска земя) и при слаба реколта ще бъдат принудени да продават земята си на всяка цена.
Ако ситуация на слаба реколта у нас и силна в чужбина продължи 2-3 г., развитието на зърнопроизводството у нас може да спре и дори да замре, което би оказало натиск върху цените на земеделската земя.
Надеждата е, че няма да се стигне до такъв черен сценарий, най-малкото защото пшеницата е сравнително стабилна култура, а тя е основна за българското зърнопроизводство.
Свързани компании:
преди 11 години Земеделската земя е спряна от производство в момента 1 квадратен метър земя струва по-евтино от балатум . Като прибавим и увеличаването на населението на земята който трябва да се изхранват. Аз мисля че не е нужен анализ за цената на земята само ще расте до 1500 евро за декар близките 2-3 години. В нашия край ,,северозападналия,, земеделието е един от малкото печеливши бизнеси. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Земята в момента е най-сигурната инвестиция и докато това не се промени цената ще продължи да расте без значение цената на зърното, реколтата и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар