Друго посочено предимство на КТБ е подкрепата от акционерите.
„Исторически погледнато контролиращият акционер е предоставил финансова подпрепа на КТБ под формата на дялов капитал и подчинен срочен дълг, за да може банката да запази и увеличи капиталовата си база, в подкрепа на растежа на своя бизнес. Досега КТБ е била зависима от предоставената от контролиращия акционер финансова подкрепа“, се казва в документа.
Банката планира да предложи мобилни платежни услуги чрез Целум България АД (учредено през декември 2011 г.), което е съвместно дружество между групата (чрез дъщерното Велдер консулт ООД) и две унгарски фирми.
За разлика от повечето големи банки в България, КТБ не планира агресивно разширяване на дистрибуторската си мрежа. Вместо това, приоритетът на КТБ е по-нататъшно развитие на отдалечени банкови услуги и на второ място предпазливо увеличение на броя финансови центрове и отдалечени работни места.
Близо половината от общия брой финансови центрове и отдалечени работни места на банката се помещават в собствени имоти включително централата в гр. София и офиси в София, Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Благоевград, Плевен и други. Общата стойност на сградите в баланса е 52,2 млн. лв. към 30 септември 2012 г., като централното управление на ул. Граф Игнатиев 10 в гр. София е оценено на 26,8 млн. лв., а сградата на ул. Екзарх Йосиф 65 в София на 5,7 млн. лв.
Към 30 септември 2012 г. групата на КТБ има 905 служители, от които 510 са служители на банката и 380 на дъщерното Дар О2 ООД.
Дар 02 ООД е създадено през 2002 г. в резултат на решението на КТБ да обособи в отделно дружество предоставянето на услуги по охрана на сгради и друго имущество. Дружеството предоставя услуги по охрана както на КТБ, така и на някои нейни клиенти.
Основни акционери в КТБ по данни към 20 ноември 2012 г. са Бромак ЕООД с дял от 50,29%, Bulgarian Acquisition Company II S.A.R.L. с 32,99% и други с 16,72%.
Акциите на банката поскъпват с 2,47% за последните 12 месеца до 83 лв. за акция и 498 млн. лв. пазарна капитализация.
Свързани компании: