Спряхме търговията с ЧЕЗ и Енерго-Про с цел защита на акционерите в тези дружества, се казва в становище на Комисията за финансов надзор.
Необходимо е осигуряване на достатъчно време, през което информацията, която би повлияла и имаща значение за цената на финансовите инструменти, да достигне до инвеститорите и да се гарантира тяхната равнопоставеност, заявяват от КФН.
Вчера БФБ-София обяви, че спира търговията с акциите на ЧЕЗ и Енерго-Про от 20 февруари до 22 февруари 2013 г. след постъпила принудителна административна мярка (ПАМ) от КФН. Преди това търговията бе спряна само с книжата на ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро - след изявления, че лицензът им ще бъде отнет.
Комисията за финансов надзор е наложила спирането на търговията с цел успокояване на пазара.
„Масовото разпродаване на акции в последните дни, което касае както споменатото дружество (ЧЕЗ бел. ред.), така и всички сделки, извършвани на борсата, повлияно от медийни изявления по темата, е действие, което би могло да "изкриви" реалното състояние на пазара. Основна цел на българския регулатор винаги е била, е и ще бъде защитата на интересите на инвеститорите, поради което смятаме за необходимо извършването на поредица от действия, в подкрепа на нормализирането на пазарната среда и осигуряване на стабилността на пазара.“ се казва в становището на КФН.
Търговията с книжата на Енерго-Про Мрежи и Енерго-Про Продажби е спряна, предвид „ограничаването на системния риск“, в резултат от понижение в цените на акциите на ЧЕЗ Разпределение.
В края на януари цената на ЧЕЗ Разпределение беше около 1 600 лв., а в 12:43 ч. вчера беше с 25% по-ниска или 1 200 лв. за акция.
Вчера имаше и разпродажба при акциите на Енерго-Про Мрежи АД, която понижи цената с 10% до 130 лв. за брой.
С 14,3% до 14,4 лв. за акция пък се понижиха книжата на Енерго-Про Продажби АД само в рамките на вчерашния ден.
Нямаше сделки с ЧЕЗ Електро АД, но най-добрата оферта купува беше при цена от 7 000 лв., спрямо последна сделка от 9 299 лв. от 31 януари тази година, или с 25% по-ниско.
Свързани компании:
преди 11 години А кой ще ПОТЪРСИ отговорност на БФБ и КФН, че не спряха търговията ПОНЕДЕЛНИК преди сесията /след неделните изказвания на министъра/, а чак вторник на обед след пресконференцията на Премиера?!Кой ще САНКЦИОНИРА длъжностните лица, чиито изказвания директно МАНИПУЛИРАХА цените на акциите и пазара?!И не на последно място, кой ще ПОКРИЕ загубите на инвеститорите от тези действия и бездействия?!!!!!!!!!!!!!!!!P.S. Инвестор, бъдете така добри като СЕРИОЗНА и ПРОФЕСИОНАЛНА медия да потърсите ОТГОВОР на тези въпроси в името на всичките си клиенти и читатели. Да не забравяме, че и вие сте публична компания!С уважение! отговор Сигнализирай за неуместен коментар