fallback

На последно място сме в света по застраховки Живот с дял от едва 15% от всички

Много от пазарните играчи са забравили да предлагат продукт, който не е задължителен, смята Светла Несторова, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи

13:33 | 29.09.11 г. 7

Делът на животозастраховането през 2010 г. е едва 15% от общия дял на премийните приходи, а в света средният дял е 60%. Това показват данните на Комисията за финансов надзор (КФН), представени по време на провелата се днес пресконференция „Животозастраховането в България – прогнози за развитие“. Така страната ни се нарежда на последно място не само в Европа, но и в света. В Люксембург например този дял е около 92%, а в съседна Гърция – 54%.

Тези цифри показват, че затрахователната пирамида е наопаки, каза Борислав Богоев, зам.-председател на КФН, ръководещ управление „Застрахователен надзор“. Това е така, защото българинът е беден и доходите му нарастват бавно, обясни Богоев и допълни, че първо мислим за колата, а после за живота и здравето си. Дори жилището ни не е приоритет като застрахователен обект.

Другата причина животозастраховането да не е разпространено у нас е, че се подменя същността на тази застраховка. Хората предпочитат да сключат застраховка, ако могат да избегнат данъците, които дължат на държавата, каза Богоев.

Освен това застраховката „Живот“ се прокрадва между другите финансови продукти – с ипотечното кредитиране, с издаването на банкова карта и други. Не бих се съгласил, че животозастраховането трябва да се прикрива по този начин, а смятам, че трябва да бъде ясно промотирано, категоричен бе зам.-председателят на регулатора.

Според Светла Несторова, председател на Комисията по животозастраховане в Асоциацията на българските застрахователи и член на УС на АБЗ, въпреки че се твърди, че пазарът е доминиран от автомобилното застраховане, това не е проблем. Проблем според нея е, че пазарът е доминиран от задължителните застраховки. Много от пазарните играчи са забравили да предлагат продукт, който не е задължителен, каза Несторова. Въпреки средата обаче животозастраховането се опитва да расте, категорична бе тя.

Отношението на застрахователите към застрахователните лица, непризнаването на издадените документи от лекари, които не работят със съответната застрахователна компания, липсата на кадри в бранша и още други са само част от проблемите в сектора, които бяха представени от бранша.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:59 | 14.09.22 г.
fallback